اینورتر چیست؟

در پاسخ به سوال اینورتر چیست می توانیم بگوییم که عبارت Inverter به صورت تحت اللفظی معنای معکوس کننده است. ریشته این کلمه Invert است که به معنی معکوس کردن است. دستگاه اینورتر، وسیله ای است که است که برق DC را به AC تبدیل می‌کند. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که تفاوت میان برق DC ,AC چیست و سپس بررسی می‌کنیم که چرا باید این تبدیل و تغییر انجام پذیرد.

اینورتر GA500 | نیرونوین، نمایندگی اینورتر و درایو یاسکاوا

تفاوت برق AC و DC

همانطور که گفتیم قبل از دانستن کارایی و کاربردهای اینورتر باید بدانیم که برق AC و DC چیست و چرا باید تبدیل این دو توسط اینورتر انجام گردد.

برق AC را با نام برق متناوب و یا برق شهری نیز می‌شناسیم و از آنسو برق DC را برق مستقیم می‌نامیم. ویژگی برق شهری این است که قطب‌های مثبت و منفی آن به صورت مدوام در حال تغییر است. مثلا وقتی می‌گوییم برق شهری ایران 50 هرتز است به این معنی است که قطب های منفی و مثب در برق ایران هر ثانیه 50 بار تغییر می‌کند.

 کاربرد اینورتر چیست؟

عمده ترین کاربرد اینورترها در صنعت است که برق شهری را به برق مستقیم تبدیل می‌کند. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که دلیل استفاده از اینورتر چیست؟ علت اصلی این است که برق DC قابلیت ذخیره شدن برای مصارف آینده را داد اما این امکان در برق شهری وجود ندارد. بنابراین لازم است تا برق شهری به برق مستقیم تبدیل شده و ذخیره شود، حال هر زمان که نیاز به آن باشد مجدد برق مستقیم به برق شهری برگردانده می‌شود تا در دستگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

انواع اینورتر

اینورترها انواع مختلفی دارند و با توجه به کاربرد و نوع موج آنها از یکدیگر متمایز می‌شوند. در ادامه برخی از آنها را بر اساس شکل موج‌شان خدمت شما معرفی می‌کنیم.

  • اینورتر موج مربع

همانطور که از نام این اینورترها می‌شود حدس زد، موج خروجی ولتاژ آن‌ها مربعی شکل است.البته این نوع از اینورترها برخلاف ارزان قیمت بودن شان خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بسیاری از لوازم خانگی مانند یخچال ها از اینورتر استفاده می‌کنند اما شکل موج آنها سینوسی است. حال اگر به آنها موج ولتاژ مربع وارد شود موجود آسیب دیدگی تجهیز می‌شود. به همین دلیل است که استفاده آنها کمتر است.

  • اینورتر موج سینوسی

اکنون لازم است بدانیم که موج سینوسی در اینورتر چیست. از نام این دسته اینورترها مشخص است که شکل موج آنها به شکل سینوسی است و از پر استفاده ترین انواع اینورترها می‌باشد. این نوع اینورتر را تقریبا می‌توانیم در تمام لوازم خانگی ببینیم.

  • اینورتر موج سینوسی اصلاح شده

این دسته از اینورترها خروجی هایشان حالتی است بین موج مربع و سینوسی اما با این تفاوت که کمی به نسب اینورترهای موج مربع پیچیده تر هستند و از اینورتر های موج سینوسی ساده ترند.

بهترین برند اینورتر چیست؟

برای پاسخ به این سوال معیار های متفاوتی وجود دارند که باید تمام آنها را در نظر گرفت. برای مثال ممکن است شما از یک اینورتر فقط قیمت مناسب را در نظر بگیرید و فرد دیگری به دنبال کیفیت و طول عمر بالا باشد. اما با توجه به تجربه چندین و چندساله کارشناسان شرکت نیرونوین می‌توان به جرات گفت که اینورتر یاسکاوا جزء معدود برندهایی است که علاوه بر برخورداری از طول عمر و کیفیت بسیار بالا از قیمت مطلوبی نیز برخوردار است. بنابراین می‌توانیم یاسکاوا را با عنوان یکی از گزینه های اصلی برای پاسخ این سوال در نظر گرفت.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 (1 نظر)
تمام حقوق برای شرکت نیرونوین «نمایندگی یاسکاوا» محفوظ است.