تعمیر اینورتر یاسکاوا V1000 | شرکت نیرونوین، تعمیر درایو یاسکاوا

تنظیم فرکانس jog در انواع اینورترها

تنظیم فرکانس jog

Jog به معنای دویدن با سرعت آهسته است

هنگامی که بخواهید یک اینورتر را راه اندازی اولیه کنید و یا بخواهید آنرا به صورت سخت افزاری تست کنید لازم است تا از فرکانس jog کمک بگیرید. کلمه jog در زبان انگلیسی به معنای آهسته دویدن است. دقیقا مانند زمانی که اینورتر با فرکانس جاگ راه اندازی شود. این فرکانس کمک می کند تا موتور با کمترین سرعت ممکنه حرکت کند. زمانی که شما از این فرکانس، پیش از راه اندازی نهایی اینورتر استفاده کنید می توانید از خطرات و آسیب های جدی پیشگیری کنید.

‌‌

تنظیم فرکانس جاگ

ما به کمک فرکانس جاگ قادر خواهیم بود تا موتور را به صورت دستی و بسیار ساده راه اندازی نماییم. در اکثر درایوها این فرکانس با همان نام jog شناخته می‌شود و شیوه راه‌اندازی ساده‌ای دارد و نیاز به اجازه شروع فرایند را نیز ندارد. اما با این حال ممکن است مراحل تنظیم فرکانس jog در اینورتر های مختلف، تفاوت داشته باشد. در ادامه قصد داریم تا راه اندازی این فرکانس را در درایو های مختلف بررسی کنیم.

تنظیم فرکانس jog در اینورتر دلتا

در اینورترهای دلتا به منظور تنظیم فرکانس جاگ می بایست به سراغ پارامتر Pr.16 برویم.پارامتر Pr.16 در واقع همان پارامتری است که برای تست اولیه انجام می گردد. اکنون لازم است که شما به سراغ یکی از ورودی های دیجیتال رفته (در سری اینورتر های M دلتا می توانید به یکی از پارامتری های Pr.38 تا Pr.42 مراجعه کنید).  سپس مقدار آنرا بر روی حالت jog operation قرار دهید. برای ست کردم ورودی دیجیتال به حالت jog operation، تنها کافیست تا مقدار ۹ را بر روی یکی از آن ورودها ست نمایید.

تنظیم فرکانس jog در اینورتر یاسکاوا

در اینورتر یاسکاوا مقدار پیش فرض برای رفتن به حالت jog operation مقدار ۶ است که عموما بر روی آخرین پایه ورودی دیجیتال (s1-s8) از پیش تنظیم شده است. اما چنانچه بخواهید از شیوه تنظیم کردن آن آگاه شوید باید مراحل ذیل را انجام دهید. برای این منظور با مراجع به پارامترهای H1-01  تا H1-08 و قرار دادن مقدار ۶ در یکی از ورودی های دیجیتال می توانید اینورتر را در حالت jog operation قرار دهید. نکته: این مقدار به صورت همزمان می تواند فقط بر روی یک ورودی تنظیم شود و اگر بیش از یک ورودی مقدار ۶ را دریافت کند با خطا مواجه خواهید شد.
تنظیمات اینورتر یاسکاوا

تنظیم فرکانس jog در اینورتر میتسوبیشی

در اینورتر میتسوبیشی فرکانس جاگ در منو درایو موجود است و با حرکت در بین گزینه ها می توانید به حالت جاگ بروید.
5/5 (1 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای شرکت نیرونوین «نمایندگی یاسکاوا» محفوظ است.