پیشتر در این مقاله راجع به بهترین برند موجود اینورتر در بازار صحبت کردیم. اما تعمیر و نگهداری اینورتر نیز از موارد بسیار حائز اهمیت است. اگر اینورتری که انتخاب کرده اید بُرد مناسبی نداشته باشد، احتمال خرابی آن بسیار زیاد است. در این پست می خواهیم مواردی را عنوان کنیم که از خرابی اینورتر شما جلوگیری شود. اما اگر برای تعمیر اینورتر نیاز به مشاوره دارید می توانید همین الان با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

نگهداری از اینورتر

هر دستگاه الکترونیکی برای طول عمر بیشتر نیاز به نگهداری و همچنین ایجاد شرایط مناسب دارد. اینورتر ها نیز از این شرایط مستثنی نیستند. اگر شرایط لازم برای نگهداری از اینورتر فراهم نشود ، قطعا دچار خرابی خواهند شد. اینورترها در صورت خراب شدن، مشکل به وجود آمده را با کد نمایان می کنند که لیست کامل کدها در دفترچه راهنمای هر اینورتری موجود است.

عمر مفید قطعات اینورتر در شرایط نرمال 10 سال است. یعنی اگر شرایط عادی بر قرار باشد فن خنک کننده ، خازن های صافی تغذیه ، رله تغذیه و IGBT آن تا 10 سال نیاز به تعمیر نخواهند داشت. البته این نکته ممکن است در مورد اینورتر های متفاوت تغییر کند. اما اگر اینورتر خود را از نیرونوین تهیه کرده باشید ، به شما تضمین می دهیم که اینورتر های یاسکاوا تا 10 سال نیاز به تعمیر ندارند.

شرایط نگهداری اینورتر

فاکتور های گوناگونی بر روی عمر اینورتر و قطعات آن تاثیر می گذارند. هر کدام از این موارد نقش به سزایی در افزایش و یا کاهش عمر دستگاه شما خواهند داشت. پیش از صحبت در مورد سرویس های دوره ای اینورتر ، لازم است بدانید چه شرایطی منجر به کاهش طول عمر اینورتر و یا خرابی آن خواهد شد.

دمای هوای نامناسب

در دفترچه راهنمای هر اینورتری دمای مناسب با آن ذکر شده و کاملا متغیر است. اما نکته ای که در تمام آن ها یکسان است، حساس بودن به دمای هوای بسیار زیاد است. اگر اینورتر شما در دمای بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد احتمال آسیب دیدگی آن نیز بالاتر خواهد رفت. برای کاهش دما می توان از کولر های تابلویی استفاده کرد تا نیازی به تعمیر اینورتر شما نباشد. همچنین نیاز است که سلامت فن اینورتر و میزان کارکرد آن مدام مورد بررسی قرار گیرد. اینورتر های یاسکاوا این امکان را به شما می دهند که ساعت کارکرد تمام قطعات ضروری را بررسی کنید.

شروع و توقف های متناوب

در مواردی مانند آسانسور ها که اینورتر مدام در حال شروع به کار و توقف است، احتمال خرابی آن افزایش می باید. شاید نتوان از این امر جلوگیری کرد اما با سرویس های دوره ای مناسب می توانید از خسارت های بیشتر جلوگیری کنید.

نوسانات برقی

اگر برق شهری | AC که به عنوان منبع تغذیه به اینورتر می رسد دچار نوسانات مدوام باشد منجر به خرابی دستگاه شما می گردد. لذا با برطرف کردن نواسانات ورودی احتمال این مشکل را کاهش دهید.

محیط های آلوده

محیط های کاری که در آن گرد و غبار، براده ی آهن، نمک و ذراتی ازین قبیل و همچنین محیط های اسیدی می توانند تاثیرات منفی رو دستگاه شما بگذارند.

استفاده از مقاومت نامناسب

درباره ضرورت انتخاب درست مقاومت ترمز در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد. اگر مقاومت ترمزی که انتخاب می کنید مناسب اینورتر شما نباشد و یا درصد خطای بالایی داشته باشد بدون شک موجود ارور در اینورتر خواهد شد.

نکته مهم: اگر محیط کار شما هر یک از موارد فوق را داراست لازم است که سه ما پس از نصب اولیه ، اینورتر شما مورد بررسی قرار بگیرد. پس از آن نیز بررسی های متناوب بسیار ضروری است.

تعمیر و نگهداری اینورتر

بازدید روزانه اینورتر

جهت جلوگیری بیشتر از نیاز به تعمیر اینورتر و همچنین طول عمر آن بهتر است که برخی موارد که در ادامه ذکر می شوند را به طور روزانه چک نمایید. نکته بسیار مهم این است که برای بررسی به هیچ عنوان سیم های منبع تغذیه را از آن جا نکنید. این کار می تواند منجر به آسیب جدی به تجهیزات شما و همچنین خطرات جانی برای شما باشد.

لیست مواردی که لازم است به طور روزانه بررسی شود:

  • بررسی موتور: به طور مداوم بررسی شود که موتور دستگاه دارای نویز و یا لرزش نباشد.
  • فن خنک کننده: از سلامت فن دستگاه به صورت روزانه اطمینان حاصل کنید.
  • خنک بودن دستگاه: گرمای زیاد می تواند موجب تغییر رنگ شود. اگر دستگاه شما گرمای زیادی تولید کند نشانه بروز یک مشکل است.
  • محیط: مطمئن شوید که شرایط محیط با شرایط سازگار اینورتر ( ذکر شده در دفترچه) سازگار باشد.
  • خروجی مناسب: نیروی خروجی از اینورتر نباید به مدت زیادی بیشتر از توان آن باشد. این مورد نیز ضروری است که با نکات قید شده در دفترچه راهنمای محصول یکسان باشد.
  • ولتاژ ورودی: جریان ورودی به دستگاه را به صورت روزانه بررسی کنید.

عیب یابی اینورتر

در صورت عدم توجه به مواردی که در بالا ذکر شد و یا غیر استاندارد بودن دستگاه اینورتر شما، و یا به پایان رسیدن عمر قطعات دستگاه ممکن است خطاهایی رخ دهد(در اینجا می توانید لیست خطاهای اینورتر را به همراه علت و راهکار برطر کردن آن مشاهده کنید). هر برندی کد های خطای مختص به خودشان را دارند و با توجه به آن خطاها می توان ایراد دستگاه را تشخیص داد. در این پست لیست کامل خطاهای اینورتر یاسکاوا را به صورت کامل شرح دادیم. با مشاهده هر کدام از آن ها می توانید به مشکل به وجود آمده پی ببرید.

اگر آشنایی فنی با اینورتر ندارید به هیچ عنوان اقدام به بازکردن دستگاه نکنید. اگر نیاز به راهنمایی دارید به کارشناسان فنی نیرونوین در ارتباط باشید. 02536125

تعمیر و نگهداری اینورتر

تعمیر اینورتر

با توجه به حساسیت بالای تعمیر اینورتر به هیچ عنوان دستگاه خود را به دست افراد غیر کارشناس نسپارید. شرکت نیرونوین با بیش از 20 سال سابقه در زمینه اتوماسیون و نمایندگی یاسکاوا در ایران تجربه ی بسیار بالایی در این زمینه دارد. کارشناسان ما می توانند شما را در تعمیر انواع اینورتر با برند های مختلف یاری نمایند. جهت ارتباط با ما می توانید یکی از روش های ذکر شده در این صفحه را انتخاب کرده و یا با این شماره 02536125 تماس بگیرید.