قابلیت Auto-tune یا همان تنظیم خودکار در اینورتر یاسکاوا یک ویژگی است در موتور های یاسکاوا که برخی پارامتر ها را به صورت خودکار تنظیم می کند. پیش از انجام این کار لازم است که سیم بندی ها و اتصالات به شکل صحیح انجام گردد.

اگر برای انجام تنظیمات اینورتر یاسکاوا مشکل دارید می توانید از مشاوره رایگان شرکت برای راه اندازی اینورتر یاسکاوا بهره مند گردید. 02536125

تنظیم پارامتر های اینورتر یاسکاوا

جهت راه اندازی اینورتر یاسکاوا لازم است که ابتدا سیم بندی ها و اتصالات به شکل کاملا صحیح انجام گردد. پس از انجام این مرحله می توانید تنظیمات را بر روی آن اعمال نمایید. جهت اعمال تنظیمات دو شیوه وجود دارد. تنظیمات دستی و تنظیمات خودکار (Auto-tune).

در ادامه به بررسی این دو حالت خواهیم پرداخت.

تنظیم دستی اینورتر

اولین حالت ممکن است تنظیم کردن پارامتر های اینورتر به شکل دستی باشد.این شیوه چندان دقیق نیست و در گاهی اوقات لازم است که پارامترها به شکل بسیار دقیقی ست شوند (مانند راه اندازی موتور های سنکرون).

اما به منظور انجام این کار به صورت دستی می بایست پلاک موتور بررسی شده و سپس اطلاعات به صورت دستی در قسمت پارامترهای موتور تنظیم گردند.

حالت آتوتیون Auto-tune

حالت تنظیم خودکار پارامتر در اینور های یاسکاوا بهترین حالت ممکن برای ست کردن پارامترهاست. در این حالت اینورتر به صورت خودکار طول کابل ها، توان مقاومت ها و نوع موتور را به شکل کاملا دقیق بررسی کرده و سپس آن ها را به شکل بسیار دقیق تنظیم می کند.

تنظیمات اینورتر یاسکاوا

تنظیمات Auto-tune

برای استفاده از قابلیت تنظیم خودکار یاسکاوا لازم است که جهت دریافت بهترین نتیجه، این حالت را قبل از اتصال موتور به گیربکس انجام دهید. زیرا پس از اتصال موتور به گیر بکس انجام حالت آتوتیون چندان مفید نمی باشد.

انواع Auto-tune

ست کردن حالت تنظیم خودکار در دو شیوه متفاوت قابل انجام است. در حالت چرخشی و  حالت ثابت. البته توصیه میشود که برای انجام این تنظیمات از حالت چرخشی استفاده نمایید زیرا در این شیوه اینورتر می تواند موقعیت موتور و جریان بی باری آن را شناسایی و تنظیم نماید.

از حالت Auto-tune ثابت در زمانی استفاده می کنیم که موتور وصل شده باشد و امکان آزاد کردن موتور را نداشته باشیم. حالت دیگری که آتوتیون ثابت انجام می شود زمانی ست که قبلا Auto-tune به شکل صحیح انجام شده باشد و تنها به خاطر تعویض کابل بخواهیم مجدد از این قابلیت استفاده کنیم.

تنظیمات پارامترها

برای تنظیم کردن پارامترهای Autotuning لازم است که بر روی منوی A.TUN روی صفحه نمایشگر کلید ENTER را زده و وارد قسمت تنظیمات شویم. پارامتر های این قسمت در حالت ثابت و چرخشی متفاوت است. این پارامتر ها از پارامتر T1-01  شروع می گردند. در جدول زیر پارامتر های این حالت را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

لیست پارامتر های حالت Auto-tune

A1-01جهت تنظیم حالت کنترلی کارکرد اینورترE1-01تنظیم ولتاژ ورودی
B1-01انتخاب حالت کنترل فرکانس تنظیمیE1-03نمودارهای پیشفرض V/F
B1-02انتخاب حالت روش راه اندازی موتورE1-04
تنظیم فرکانس ماکزیمم
B1-03انتخاب حالت روش ترمز موتورE1-05تعیین ولتاژ خروجی ( ماکزیمم)
C1-01برای تنظیم زمان راه اندازیE1-06تنظیم فرکانس پایه
C1-02ست کردن زمان استپE1-09ست شدن فرکانس خروجی مینیمم
C6-01انتخاب کردن بازده موتورE1-13ست کردن ولتاژ پایه
C6-02ست کردن فرکانس حاملE2-01تنظیم جریان بی متالی موتور
D1-01جهت فرکانس تنظیمی اولE2-04مشخض کردن تعداد قطب های موتور
D1-02جهت فرکانس تنظیمی دومE2-11ست کردن توان موتور
D1-03جهت فرکانس تنظیمی سومH4-02پارامتر تقویت خروجی آنالوگ
D1-04جهت فرکانس تنظیمی چهارمL1-01ست کردن حالت حفاظت موتور
D1-17تنظیم فرکانس JOGL3-04حالت تنظیمات ترمز

نکات تکمیلی تنظیم AUTO-TUNE

پس از انجام عملیات Autotuning در اینورتر یاسکاوا دیگر نیاز به تنظیم تمام پارامتر ها به صورت دستی نیست. زیرا تمام پارامتر ها به صورت خودکار و به بهترین شکل ممن تنظیم می شوند. اما لازم است پارامتر های ولتاژ نامی، جریان نامی موتور، و فرکانس نامی موتور را با توجه به پلاک موتور تنظیم نماییم.

پس از آنکه پارامتر ها ست شدند نیاز است که یک مرتبه دیگر دکمه جهت بالا فشرده شود تا گزینه RUN بر روی نمایشگر ظاهر گردد. در این مرحله با فشردن دکمه RUN از روی پنل اینورتر عملیات تنظیم خودکار پارامتر های اینورتر آغاز می گردد.

هنگامی که حالت Auto-tune  فعال باشد چراغی DRV بر روی اینورتر شروع به چشمک زدن می کند تا زمانی که عملیات Autotuning پایان یابد. پس از اتمام این مراحل عبارت END  روی نمایشگر اینورتر پدیدار می شود.

نحوه لغو عملیات Auto-tune

اگر در حین عملیات تنظیم خودکار پارامتر های اینورتر نیاز بود که عملیات را لغو نمایید کافی است که دکه STOP را از روی کلید های اینورتر بفشارید.

جدول حالت های تنظیمی A.Tune

نوع A.Tuneپارامتر های تنظیمیکاربرد و عملکردشیوه کنترلی موتور
حالت چرخی – V/FT1-01=3در این حالت موتور در حالت چرخش بوده و مقادیر ذخیره انرژی ، گشتاور و لغزش های موتور اصلاح می گردندV/F
حالت چرخشی – OLVT1-01=0این روش در حالت چرخش و به منظور به دست اوردن بهترین حالت کنترل کننده موتور استفاده می شود.OLV
حالت ثابت – V/F و OLV و اندازه گیری مقاومت کابلT1-01=2در این حالت موتور ثابت است و مناسب زمانی است که طول کابل بیشتر از 50 متر باشد و یا اینکه موتور و اینورتر با یکدیگر تطابق نداشته باشندV/F و OLV

خطاهای اینورتر یاسکاوا

پس از انجام عملیات Auto-tune در اینورتر های یاسکاوا ممکن است برخی خطاهای احتمالی رخ بدهد که تمام این ارور ها در این پست تشریح شده است.

البته اگر اینورتر خودتان را به طور مرتب سرویس ونگهداری نکنید نیز برخی خطاهای عمومی در اینورتر یاسکاوا شما رخ دهد.