اولین قدم در انتخاب صحیح ربات صنعتی این است که از اپلیکیشن مورد نظرتان اطمینان حاصل نمایید. منظور از اپلیکیشن همان قابلیتی است که ما از ربات انتظار داریم. به عنوان مثل اگر قصد خرید ربات جوشکاری  داشته باشید لازم است که مشخص کنید که چه نوع جوشکاری مد نظر شماست. برای آشنایی با انواع ربات جوشکاری این پست را مطالعه فرمایید.

معیار های انتخاب صحیح ربات

پس از آنکه از اپلیکیشن ربات خود اطمینان حاصل کردید لازم است که نکات فنی مورد نظر خود را ارزیابی نمایید. مواردی چون: محدوده ای که قرار است ربات کار کند، وزنی که قرار است حمل کند،دقت، سرعت و مواردی از این قبیل که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

1- وزن کار ربات | Payload

برای اینکه بدانیم payload یا همان توان حمل بار توسط ربات را چگونه انتخاب کنیم، لازم است مشخص کنید که ربات قرار است تا چه حد بار را جا به جا نماید. شاید برایتان این سوال مطرح گردد که ربات شما به عنوان مثال یک ربات جوشکاری باشد و قرار نباشد که باری را حمل کند. در این جا منظور از بار همان وزن تورچ و تجهیزات متصل به ربات است که باید محاسبه گردد.

2- تعداد محور ها

تشخیص تعداد محورها در انتخاب صحیح ربات ها نیز تاثیر به سزایی دارد.محور های ربات را می توان به مفاصل بدن انسان تشبیه کرد. همان طور که مفاصل بدن انسان در نقاطی مانند مچ دست قابلیت چرخش ، حرکت و جا به جایی دارند ربات ها نیز از این ویژگی برخوردارند. پس اگر گفته می شود که رباتی دارای چهار محور است این بدان معنا است که از 4 نقطه می تواند چرخش و حرکت داشته باشد.

عموما اگه ربات قرار باشد که کارهایی نسبتا ساده همچون جا به جا کردن وسیله ای از نقطه ای به نقطه دیگر را انجام دهد می توان از ربات های 4 محوره استفاده نمود. حال از سوی دیگر اگر فضای کاری ربات محدود باشد می توانید از ربات های 6 ویا 7 محوره استفاده نمایید. لازم به ذکر است که تعداد محور های ربات هیچ تاثیری در توانمندی و یا عدم توانمندی ربات ندارد. این مساله تنها بستگی به اپلیکیشن مد نظر شما دارد.

ربات پلتایزینگ

3- سطح دسترسی ربات

فاکتور reach در ربات های صنعتی می تواند با عنوان سطح دسترسی نیز ترجمه شود. سطح دسترسی به این معناست که ربات در چه بازه ای می تواند کار کند. هنگامی که می خواهید اقدام به تهیه ربات صنعتی نمایید لازم است مشخص کنید که ربات نهایتا در چه محدوده ای قرار است که کار کند. یعنی ماکزیمم مسافتی که می تواند ربات در آن بازه کار کند.

طول بازوی ربات (سطح دسترسی ربات) ابر اساس نقطه پایه ربات تا حداکثر نقطه ای که مچ ربات می تواند به آن دسترسی داشته باشد محاسبه می گردد. در کاتالوگ ربات های صنعتی این عدد بر حسب میلی متر معین می گردد.

4- دقت یا قابلیت تکرار پذیری ربات

مانند موارد پیشین این فاکتور نیز بستگی به اپلیکیشن ربات شما دارد. قابلیت تکرار پذیری یک ویژگی از ربات است که در هر بار رسیدن به یک نقطه معین چقدر دقت داشته باشد. عموما ربات ها با حداقل قابلیت تکرار پذیری 0.5 ارائه می گردند. البته این دقت در ربات های یاسکاوا موتومن تا 0.01 هم می رسد.

5-سرعت

از فاکتور های دیگر در انتخاب صحیح ربات صنعتی می توان به سرعت ربات اشاره کرد. در تمام ربات ها و کاتالوگ های مربوط به آن ها سرعت مذکور همان حد اکثر سرعت ربات در انجام وظیفه محول شده است . این سرعت عموما بر حسب درجه/ثانیه محاسبه می گردد.

بهترین برند ربات در ایران

در حال حاضر می توان ربات های صنعتی یاسکاوا را به عنوان برترین برند ربات در کشور نامید. این ربات ها ساخت کشور ژاپن بوده و از دقت و توانایی بسیار بالایی برخوردارند. شرکت نیرونوین به عنوان نماینده محصولات یاسکاوا در ایران افتخار دارد تا در تمام زمینه ها جهت تهیه ربات مناسب به شما مشاوره مناسب و رایگان را ارائه نماید.