ISA100 Wireless چیست؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه داده های یک فرستنده دما در یک کشتی به سیستم کنترل وارد می شود؟احتمالاً پاسخ می دهید: بیش از یک جفت سیم که بین فرستنده و یک کارت ورودی آنالوگ متصل است.و تا همین اواخر، حرف شما صحت داشت.اما آیا واقعاً به نحوه نصب آن سیم ها فکر کرده اید؟آیا در زیر زمین در یک مجرا دفن شده اند؟آیا از بالای سر در یک محفظه قرار دارند؟در هر مورد، عوامل محیطی، نفوذ آب، تداخل الکترومغناطیسی یا آسیب فیزیکی می‌توانند باعث قطع، تخریب شوند و یا بر دقت و قابلیت اطمینان سیگنال دما تاثیر بگذارند.روشی بهتر و مطمئن‌تر برای انتقال این سیگنال‌ها از فرستنده‌ها و دستگاه‌های دور، یا حتی نه چندان دور، به سیستم کنترل وجود دارد، بدون اینکه نگران مسیریابی مجرای مداری، آسیب به سیم در اثر کشیدن سخت کابل، کابل‌های مدفون گران قیمت باشید.

معرفی ISA100 Wireless

ISA100 Wireless یک پروتکل کاربر نهایی، مبتنی بر استانداردهای صنعتی، امن سایبری، قوی و پروتکل بی‌سیم برای دستگاه‌های واسط مانند فرستنده‌های دما برای کنترل سیستم‌های نظارت و کنترل فرآیند است.ISA100 به کاربر این امکان را می دهد تا از مشکلاتی مانند برش تصادفی سیم در میدان، اتصال کوتاه در تاسیسات زیرزمینی و ترمینال های خورده شده به دلیل آلاینده های محیطی جلوگیری کند.

معرفی ISA100 Wireless

ممکن است بپرسید، اما من یک تلفن همراه دارم و به طور دوره ای اتصالات را قطع می کند.وای فای من در خانه بدون هیچ دلیل مشخصی قطع شده است. وقتی به زیرزمین می روم، فقط چند فوت دورتر، سیگنال من به جایی کاهش می یابد که گاهی کند یا غیرقابل استفاده است.بنابراین چگونه می توانم بگویم ISA100 قابل اعتماد و امن است؟این ارتباط ماننده ISA100 Wi-Fi، ۵G یا بلوتوث نیست. با هر شبکه بی سیم خانگی یا تجاری متفاوت است.این فناوری‌ها برای دستگاه‌های قابل حمل و قابل شارژی طراحی شده‌اند که داده‌های زیادی را منتقل می‌کنند.برنامه تلفن هوشمند بی سیم شما احتمالاً برای ۱۰ گیگابایت داده یا بیشتر در هر ماه تنظیم شده است.یک فرستنده در یک شبکه بی سیم ISA100 ممکن است فقط ۱ یا ۲ مگابایت داده در ماه ارسال کند، بخش کوچکی از داده هایی که معمولاً با تلفن هوشمند مبادله می شود.

اساس طراحی ISA100 Wireless

ISA100 Wireless به طور خاص برای برنامه های صنعتی اینترنت اشیا یا IIoT طراحی شده است.به یک معنا ساده، برنامه های IIoT را به عنوان برنامه هایی در نظر بگیرید که دستگاه های سیمی را با دستگاه های بی سیم جایگزین می کنند، با نحوه انتقال داده ها به جای شبکه سیمی، به صورت بی سیم انجام می شود.یک مخزن، یک ستون یا راکتوری که به طور سنتی از حسگرها، فرستنده‌ها و آنالایزرهای سیمی استفاده می‌کرد، اکنون می‌تواند از طریق ISA100 Wireless با کنترل‌کننده‌ها، سرورها و سایر دستگاه‌ها ارتباط برقرار کند.

آیا ISA100 به اندازه یک شبکه سیمی قابل اعتماد است؟

بله. ISA100 دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها است که به آن اجازه می‌دهد در برنامه‌های کاربردی حیاتی که معمولاً توسط سایر فناوری‌های بی‌سیم پشتیبانی نمی‌شوند، استفاده شود. پروتکل ISA100 برای ارائه یک پروتکل جامع برای پاسخگویی به نیازهای صنعت، چه در حال حاضر و چه در آینده، توسعه یافته است.اساس طراحی بی سیم ISA100 Wireless نیازهای فعلی و آینده صنعت را برآورده می کند.
نیازهای صنعت چیست؟

– امنیت سایبری

– یکپارچگی داده

– قابلیت اطمینان عملیاتی

ISA100 چگونه این نیازها را تامین می کند؟

۱) ISA100 توسط صنعت برای صنعت توسعه داده شد

ابتدا استاندارد ISA100 توسط کارشناسانی از بیش از ۲۵۰ شرکت به نمایندگی از کاربران نهایی، ارائه دهندگان فناوری، تامین کنندگان و سایرین توسعه داده شد.

۲) ISA100 از شبکه مش قابل اعتماد پشتیبانی می کند

ثانیا، ISA100 از یک شبکه مش پشتیبانی می کند، یک معماری قوی که در آن دستگاه های نزدیک می توانند به عنوان تکرار کننده های محلی عمل کنند و مسیرهای متعددی را بین دستگاه ها و دروازه ها فراهم کنند.

در یک شبکه مش، هرچه تعداد دستگاه‌های موجود در شبکه ISA100 بیشتر باشد، مسیرهای ارتباطی بیشتری وجود دارد که سطح اضافه‌تری از افزونگی، قابلیت اطمینان و استحکام را فراهم می‌کند.

ISA100 ابزارهای مدیریت و تامین شبکه را فراهم می کند که به دستگاه های جدید اجازه می دهد به راحتی و ایمن به شبکه اضافه شوند.

۳) ISA100 به طور کلی از پایین به بالا طراحی شده است

سوم، پروتکل ISA100 از بالا به پایین طراحی شده است تا قابلیت اطمینان، عملکرد و امنیت را ارائه دهد.

ISA 100 به طور کلی از پایین به بالا طراحی شده است.
بسیاری از پروتکل‌های بی‌سیم دیگر از سایر پروتکل‌های موجود اقتباس شده‌اند، و اگرچه ممکن است نسبت به پروتکل‌های پایه پیشرفت‌هایی داشته باشند، اما نمی‌توانند سطح اطمینان و امنیت را که یک طراحی کلی‌نگر و پایه‌ای می‌تواند ارائه دهد، فراهم کنند.

۴) مؤسسه انطباق ISA100 قابلیت همکاری را تضمین می کند

چهارم، فروشندگانی که دستگاه‌های ISA100 را عرضه می‌کنند باید تحت آزمایش‌های دقیق قرار گیرند تا تأیید کنند که دستگاه‌هایشان الزامات استاندارد ISA100 را برآورده می‌کنند.

صدور گواهینامه توسط مؤسسه انطباق ISA100 تضمین می کند که دستگاه فروشنده می تواند با سایر دستگاه های منطبق با ISA100 به طور یکپارچه در شبکه ISA100 همکاری کند.

کجا از ISA100 استفاده کنم؟

پاسخ ساده این است که در هر جایی که از دستگاه های سیمی استفاده می شود.با بیش از ۱۸ فروشنده پیشرو در صنعت که دستگاه های مطابق با ISA100 را به بازار عرضه می کنند، شبکه های ISA100 را می توان برای نظارت بر فرآیند، کنترل فرآیند، تشخیص گاز، نظارت بر خوردگی، نظارت بر سلامت تله بخار، سیستم های ایمنی، نظارت بر سر چاه و موارد دیگر نصب کرد.

استفاده از ISA100 در صنعت

ISA100 Wireless در بسیاری از صنایع از جمله صنایع شیمیایی، نفت و گاز، خمیر و کاغذ، داروسازی، معدن و انرژی های تجدیدپذیر و همچنین سایر صنایع مورد استفاده قرار گرفته است.سنسورهایی برای اندازه گیری pH، دما، فشار، موقعیت دریچه، جریان، اکسیژن محلول و غیره در حال حاضر برای استفاده در شبکه های ISA100 در دسترس هستند.طرح های جدید حسگر همیشه معرفی می شوند.

شبکه های حسگر بی سیم در ISA100

ISA100 طیف متنوعی از دستگاه ها را ارائه می دهد.با بسیاری از دستگاه‌های منطبق با ISA100، کاربران می‌توانند بهترین محصولات را از میان فروشندگان برتر صنعت جهانی انتخاب کنند و این اطمینان را داشته باشند که هر کدام را می‌توان به طور یکپارچه و قابل پیش‌بینی به شبکه بی‌سیم ISA100 اضافه کرد.

خلاصه

در این مقاله به معرفی ISA100، چیستی، استفاده از آن و تفاوت آن با سایر شبکه های بی سیم پرداختیم. در بخش بعدی، چند مورد استفاده را نشان خواهیم داد که از ISA100 Wireless استفاده کرده‌اند و مزایا و مزایای استفاده از استاندارد ISA100 Wireless را برجسته می‌کنیم.

۵/۵ (۱ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.