مقاومت ترمز فن دار

مقاومت ترمز | braking resistor ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع آن کاربردشان نیز تغییر میکند. مثلا مقاومت آسانسور، پله برقی، جرثقیل و موارد مختلف دیگر. البته فاکتور های مهم دیگری در انتخاب آنها نقش دارند که انتخاب درست آنها بسیار ضروری است.مقاومت های ساخته شده در شرکت نیرونوین به صورت آلومینیومی فن دار و بدون فن، سرامیکی و بانک های مقاومت (برای کاربرد های سنگین) ارائه می گردند. از مزایای مقاومت های ساخت نیرونوین می توان به ضریب خطای بسیار پایین،طراحی منحصر به فرد، گارانتی یک ساله و همچنین خدمات پس از فروش آن اشاره کرد. چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره رایگان دارید می توانید با شماره زیر و یا از طریق واتس اپ با کارشناسان  نیرونوین در ارتباط باشید.

مقاومت ترمز چیست؟

می خواهیم مقاومت ترمزها را خیلی ساده شرح دهیم. هر وسیله ای که انرژی مکانیکی را به الکتریکی، و یا الکتریکی را به مکانیکی تبدیل کند برای تخلیه ی انرژی باقی مانده خود و یا برای توقف های بسیار سریع نیاز به مقاومت ترمز دارند. نقش مقاومت این است که آن انرژی تولید شد را تبدیل به گرما کند.
به بیان دیگر مقاومت ترمزها گرما را مصرف می کنند. به وسیله همین ویژگی، می توان از آن ها برای متوقف کردن و یا کاهش سرعت یک سیستم مکانیکی استفاده کرد. این نوع از مقاومت ها را مقاومت ترمز دینامیکی می نامند. در نتیجه فرایند صورت گرفته توسط این مقاومت، ترمز دینامیکی نام دارد. هنگامی که انرژی جنبشی دوباره به انرژی الکتریکی تبدیل می شود، می توانید سرعت و یا شتاب یک موتور الکتریکی را کاهش دهید. در اصل، این انرژی با استفاده از یک مقاومت قدرتی از بین می رود. مقاومت ترمز معمولا دارای رتبه ای بالا از لحاظ توان و مقادیر بسیار کم اهمی است. یک راه حل مناسب برای این امر، “مقاومت ترمز پیچکی” است. معمولا این نوع از مقاومت ترمزها دارای یک هسته سرامیکی هستند، به طور کامل جوش داده شده و در یک چارچوب قرار گرفته اند تا یک فاصله امن بین آن ها و دیگر قسمت ها ایجاد شود.

انواع مقاومت ترمز : 

 • مقاومت ترمز جرثقیل
 • مقاومت تاور کرین
 • ترمز آسانسور
 • پله برقی
 • آلومینیومی
 • مقاومت سرامیکی بالا
 • ترمز اینورتر
 • مقاومت ترمز سرامیکی
 • مقاومت ترمز howcore
 • دینامیکی
 • سیمی
 • ترمز درایو
 • مقاومت بار

ترمز دینامیکی

ترمز دینامیکی، استفاده از یک موتور کشنده الکتریکی به عنوان یک ژنراتور در هنگام کاهش سرعت یک وسیله نقلیه مانند یک موتور الکتریکی یا دیزلی است. اگر توان الکتریکی تولید شده در برابر مقاومت ترمز به گرما تبدیل شود، به آن “رئوستاتیک” می گویند و اگر این توان ایجاد شده، به خط تولید بازگردانده شود، “ترمز احیاکننده” نامیده می شود. ترمز دینامیکی باعث کاهش مصرف قطعات ترمز بر پایه اصطکاک شده و ترمز احیاکننده باعث کاهش خالص مصرف انرژی می شود. ترمز دینامیکی نیز می تواند در وسایل نقلیه ریلی با واحدهای چندگانه، وسایل نقلیه سبک، تراموای الکتریکی و اتومبیل های الکتریکی و هیبریدی مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای مقاومت ترمز دینامیکی در برابر ترمزهای بر پایه اصطکاک

• کاهش مصرف قطعات
• کنترل ولتاژ موتور در سطح ایمنی
• ترمز سریع تر در موتورهای AC و DC
• نیاز کمتر به خدمات و قابلیت اطمینان بالاتر

اصول عملکرد

هنگام ترمز، میدان های الکتریکی موتور به ژنراتور کشنده (لوکوموتیو دیزل-الکتریکی) یا به منبع تغذیه (لوکوموتیو الکتریکی) متصل شده و میله های فلزی چرخنده موتور به سراسر شبکه های ترمز و یا خطوط منبع تغذیه متصل می شوند. چرخ های لوکوموتیو، میله های فلزی چرخنده موتور را به گردش در می آورند و اگر میدان های الکتریکی موتور تحریک شوند، موتورها به عنوان ژنراتور عمل خواهند کرد.
در طی ترمز دینامیکی، موتورهای کشنده، که در حال حاضر به عنوان ژنراتور عمل می کنند، به شبکه های ترمز (مقاومت ترمز های بزرگ) متصل می شوند که بار زیادی را روی مدار الکتریکی قرار می دهند. هنگامی که از بار یک مدار ژنراتور توسط مقاومت ترمز کم شود، ژنراتورها سرعت چرخش خود را کاهش می دهند. با تغییر مقدار تحریک در میدان های الکتریکی موتور کشنده و مقدار مقاومت ترمز بر روی مدار توسط شبکه های مقاومت، سرعت موتور های کشنده را می توان تا یک توقف مجازی (حدود ۳-۵ MPH) کاهش داد.
برای موتورهای مغناطیسی ثابت، ترمز دینامیکی به راحتی توسط کوتاه کردن ترمینال های موتور به دست می آید، و به همین ترتیب موتور با یک ترمز قوی سریعا متوقف می شود. با این حال، این روش، تمام انرژی را به شکل گرما در خود موتور تبدیل کرده و تلف می کند، بنابراین به علت محدودیت های مربوط به خنک کننده ها نمی تواند در هیچ چیزی غیر از کاربردهای متناوب با توان پایین استفاده شود. این مورد، برای موتورهای کشنده مناسب نیست.

ترمز رئوستاتیک

انرژی الکتریکی تولید شده موتورها به شکل حرارت توسط یک مجموعه از مقاومت ترمز های داخلی از بین می رود. وجود فن های خنک کننده بزرگ برای محافظت از مقاومت ترمز ها ضروری است. سیستم های مدرن، نظارت کننده هایی حرارتی دارند، بنابراین اگر دمای این مجموعه بیش از حد بالا برود، آن را خاموش می کنند و ترمز به حالت اصطکاکی بازگردانده می شود.

ترمز احیاکننده

در سیستم های الکتریکی روند مشابهی از ترمز احیاکننده مورد استفاده قرار می گیرد، در نتیجه جریان تولید شده در هنگام ترمز به جای تلف شدن به شکل گرما، به سیستم منبع تغذیه برای استفاده واحدهای دیگر کشنده هدایت می شود. طبیعی است که ترمزهای احیاکننده و رئوستاتیک را در سیستم های الکتریکی به صورت ترکیبی به کار ببریم. اگر سیستم تغذیه “پذیرا” نیست، یعنی قادر به جذب جریان نمی باشد، سیستم به منظور ایجاد اثر مناسب هنگام ترمز به طور پیش فرض روی حالت رئوستاتیک قرار می گیرد.
لوکوموتیو های باری با سیستم های ذخیره انرژی داخلی خود امکان بازیابی قسمتی از این انرژی که ممکن است به شکل گرما تلف شود، را ایجاد می کنند. به عنوان مثال، گرین گوت توسط راه آهن کانادایی اقیانوس آرام، راه آهن BNSF، راه آهن جنوب کانزاس سیتی و راه آهن اتحادیه اقیانوس آرام استفاده می شود.
در لوکوموتیو های مسافری مدرن مجهز به مبدل های AC که قطارها را می کشند اگر سیستم الکتریکی پذیرا نباشد و یا حتی اگر مسیر مورد نظر با برق کافی پوشش داده نشود، می توان از انرژی ایستگاه اصلی برای ترمز استفاده کرد تا سیستم های داخلی قطار را به شکل ترمز احیاکننده تبدیل کند.
بارگیری HEP در قطار مسافری مدرن، بسیار وسیع است، به حدی که برخی از لوکوموتیوهای الکتریکی جدید مانند ALP-46 بدون شبکه های مقاومت ترمز سنتی طراحی شده اند.

ترمز ترکیبی

ترمز دینامیکی به تنهایی برای متوقف کردن لوکوموتیو کافی نیست، زیرا تاثیر ترمز آن، سرعت را در حدود ۱۰ تا ۱۲ مایل در ساعت (۱۶ تا ۱۹ کیلومتر در ساعت) کاهش می دهد. بنابراین، همیشه همراه با ترمز معمولی بادی استفاده می شود. این سیستم به هم پیوسته، ترمز ترکیبی نامیده می شود. باتری های لیتیومی-یونی نیز برای ذخیره انرژی در جهت توقف کامل قطار استفاده می شوند.
اگر چه ترمز ترکیبی، ترمزهای دینامیکی و بادی را ترکیب می کند، اما نیروی ترمز ایجاد شده به همان شکلی طراحی شده که در طی ترمز بادی رخ می دهد. این امر با به حداکثر رساندن بخش ترمز دینامیکی و تنظیم خودکار ترمز بادی انجام می شود، زیرا هدف اصلی ترمز دینامیکی کاهش میزان استفاده از ترمز بادی است. این امر هوای مورد نیاز را به شکلی بهتر حفظ می کند و خطر گرم شدن چرخ ها را به حداقل می رساند. یکی از تولید کننده های لوکوموتیو Electro-Motive Diesel (EMD) تخمین می زند که ترمز دینامیکی حدودا بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از نیروی ترمز را در هنگام استفاده از ترمز ترکیبی ایجاد می کند.

جهت خرید انواع مقاومت ترمز و یا دریافت مشاوره رایگان جهت انتخاب صحیح مقاومت ترمز مناسب تجهیزات شما می توانید با تماس با کارشناسان فنی ما از طریق شماره 02536125 و یا از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

نحوه انتخاب مقاومت ترمز مناسب

انتخاب درست مقاومت نقش خیلی مهم و به سزایی را دارد. چرا اگه اگر مقاومت درستی را انتخاب نکنید، امکان آن وجود دارد که اینورتر شما ارور داده و یا حتی بسوزد. سه نکته اساسی در انتخاب درست مقاومت ها وجود دارند که باید به آن ها توجه شود.

1- تلرانس اهم مقاومت

تلرانس | Tolerance به میزان خطای یک مقاومت ترمز گفته می شود. به این معنی که اگر روی مقاومتی نوشته شده باشد ده درصد خطا دارد و توان آن 60 اهم است، اهم این مقاومت می تواند از 54اهم تا 66 اهم متفاوت باشد. و این میزان از خطا بسیار نامناسب و زیان آفرین است. بهترین عدد برای تلرانس مقاومت بین یک درصد تا دو درصد میباشد. ( تمام مقاومت های تولید شده در نیرونوین از این استاندارد طبعیت میکنند)

عواقب استفاده از مقاومت با تلرانس بالا

همانطور که در پارگراف بالا توضیح دادیم، بهترین خطای یک مقاومت بین یک تا دو درصد است. و بهترین اهم مقاومت ترمز برای اینورتر هم همیشه در کاتالوگ آن ذکر میشود. پس اگر در دفترچه اینورتر شما در مقابل کلمه اهم عدد 60 نوشته شده است به هیچ عنوان نباید این عدد از 61اهم بیشتر ویا از 59 اهم کمتر شود.
اگر برای اینورتری با این شرایط، مقاومت ترمزی با 5% درصد خطا انتخاب کنیم، دو حالت به وجود می آید. یا انرژی کمتری از اینورتر تخلیه می شود و یا بیشتر از حد مورد نظر. این امر موجب می شود که پس از مدتی اینورتر شما یا ارور | Error بدهد و یا حتی بسوزد

2- توان مقاومت

همانطور که اهم مقاومت ترمز در منوال | Manual  مربوط به درایو شما ذکر می شود ، عدد مربوط به توان آن نیز ذکر می شود. اگر درایو شما به یک مقاومت 4وات نیاز دارد، توان مقاومت شما بایست حداقل 4 وات باشد. بیشتر بودن این عدد در اینجا مشکلی را برای ما ایجاد نمی کند اما کمتر بودن آن موجب آسیب دیدن خود مقاومت خواهد شد.

3-جنس

جنس مقاومت ها دونوع دارند که انتخاب آنها با توجه به شرایط محیطی، جوی و محلی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرند تغییر میکند.

معمولا برای آسناسور ها، جرثقیل ها، پله برقی ها و مواردی که شرایط عادی حاکم است و مقاومت ترمز در معرض جو اسیدی یا پاشیدن آب قرار ندارد، می توان از مقاومت ترمز سرامیکی استفاده کرد.

اما اگر محیطی که قرار است از مقاومت ترمز استفاده شود شرایط جوی و یا محیطی نامناسبی دارد بهتر است که از جنس آلومینیومی استفاده گردد. مثلا در ذوب آهن ها که دمای محیطی بسیار بالاست و یا قالیشویی ها که پاشیدن آب در آنها محتمل است.

جهت خرید انواع مقاومت ترمز و یا دریافت مشاوره رایگان جهت انتخاب صحیح مقاومت ترمز مناسب تجهیزات شما می توانید با تماس با کارشناسان فنی ما از طریق شماره 02536125 و یا از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] ضرورت انتخاب درست مقاومت ترمز در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد. اگر مقاومت […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *