کارخانجات هوشمند، ترکیبی از PLCها،اتوماسیون و رباتیک

با شروع دهه سوم از هزاره جدید و یا در واقع از آغاز سال ۲۰۲۰ گرچه همه چیز تیره و تار شروع شد و کمی شرایط جهانی وخیم شد اما به هیچ عنوان موجب توقف پیشرفت تکنولوژی نشد. اکنون ما در بالاترین سطح از هیاهوی انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم که در میان صنعتگران آن را با نام صنعت ۴.۰ نیز می شناسند. در این عصر ترکیبی از اتوماسیون، رباتیک و PLCها (به عنوان اصلی ترین عنصر این سیستم) منجر می شوند تا کارنجات به سمت هوشمندسازی هرچه بیشتر گام بردارند.

اتوماسیون صنعتی

۱. کارخانه های هوشمند و PLC ها

به عنوان یک صنعتگر با پی ال سی ها و کاربردهای آنها آشنا هستیم و می دانیم که این کامپیوترهای صنعتی نقش مهم و کلیدی ای را در فراهم کردن یک اتوماسیون ایفا می کنند. در واقع یک سری ورودی که می تواند تنها یک سیگنال ساده از یک دستگاه در کارخانه باشد را دریافت کنند و با پردازش کردن آن به وسیله برنامه ای که از پیش بر روی آن نوشته شده اطلاعات را در قالب یک خروجی برای دستگاهی که قرار است یک عملیات را انجام دهد ارسال کند. پی ال سی ها می توانند دستورات متعدد و متفاوتی را پردازش کنند از ساده ترین ها تا پیشرفته ترین دستورات توسط PLCها قابل پردازش است. برای مثال فرض کنید یک کارخانه تولیدی دوربینی بر روی یک نوار نقاله نصب کرده است و وظیفه این دوربین کنترل کیفیت محصولات تولیدی است. اگر دوربین با توجه به الگوریتم هایی که به آن معرفی شده، تشخیص دهد که کیفیت محصول مناسب نیست یک سینگال برای پی ال سی ارسال می کند و PLC در زمان مناسب به یک دستگاه دیگر دستور می دهد تا اقدام به خارج کردن آن محصول از خط تولید می کند.
شاید برای تان جالب باشد که حتی پیش از فرود اولین فضا نورد بر روی ماه، پی ال سی ها اختراع شده بودند و کار می کردند و با گذشت چند دهه از آن زمان هنوز هم مورد استفاده هستند و نقش اساسی را ایفا می کنند. شاید در ابتدا تنها نقش آنها این بود که جایگزین رله ها باشند تا از سیم کشی های زیاد و بیهوده جلوگیری کنند اما اکنون نقش های مهمترین نیز دارند.
شاید اوایل تنها در صنعت خودرو می توانستیم رد پای پی ال سی ها را ببینیم اما اکنون آنها به صنایع بسیار زیاد و متفاوتی ورود کرده اند. هر کارخانه ای با هر میزان پیچیدگی یا سادگی دستگاهی دارد که سیگنال های ورودی را دریافت کند و یک سیگنال خروجی صادر کند که این وظیفه را در ۶۰ سال گذشته پی ال سی ها انجام  داده اند. گرچه پی ال سی ها در دوران انقلاب صنعتی سوم پدیدار شدند اما همچنان مورد استفاده هستند و دائم به وظایف آنها افزوده می شود. در آینده نه چندان دور می توان از آنها برای جمع آوری اطلاعات و داده نیز استفاده نمود.

۲. اتوماسیون در کارخانه های هوشمند

اتوماسیون در دنیای امروز به گونه ای است که کم کم به سمتی حرکت می کند تا دیگر صنایع نیاز به حضور نیروهای انسانی برای انجام برخی کارها نداشته باشند و به تدریج حضور نیروهای متخصصی که بتوانند با تجهیزات اتوماسیون صنعتی کار کنند ضرورت یابد. برای شمایی که در این زمینه فعال هستید ممکن است جای نگرانی وجود داشته باشد. اما در طی یک مقاله ای توضیح دادیم که چگونه دانش خود را به روز نگه دارید تا در این عرصه همواره به روز باشید و موقعیت شغلی تان به خطر نیفتد.
دیدگاه عمومی در مورد اتوماسیون صنعتی به خصوص کارگری که موقعیت شغلی خود را در خطر می بیند این است که گسترش اتوماسیون منجر می شود تا افراد زیادی بیکار شوند و شکوفایی اقتصادی کاهش یابد اما این دیدگاه کاملا نادرست است. در ابتدای هر انقلاب صنعتی این نظریه ها به وجود می آید و عده ای را نگران می سازد در حالیکه پس از وقوع هر انقلاب صنعتی نه تنها افراد از کار بیکار نشدند بلکه موقعیت های شغلی بسیار بیشتری شکل گرفت. تنها نکته ای که لازم است صنایع دیگر نیاز کمتری به کارگر ساده با دانش صفر دارند بلکه در عوض نیازمند افرادی هستند که بتوانند با دانش فنی بالا در کنار خلاقیت صنعت خود را بهبود بخشند.
اما برای کارفرمایان، دارندگان تولیدی و کارخانجات صنعتی روی آوردن به سمت اتوماسیون صنعتی بسیار مقرون به صرفه و قابل قبول است زیرا خطاهایی که شامل خطای انسانی می شد تا حد بالایی کاهش می یابد و همین تحولات باعث می شود تا بهره وری نیز افزایش یابد. جدای از این امر خطرات انسانی هم به صفر می رسد و در نتیجه با افزایش ایمنی مسولیت کارفرما نیز کاهش می یابد. وظایفی همچون جوشکاری، برشکاری، بسته بندی و… جز مواردی بودند که مخاطراتی را برای منابع انسانی به همراه داشتند و همچنین کارهای تکراری و نیاز به خلاقیت بالایی ندارند. امروزه ربات هایی همچون ربات های جوشکاری، ربات های رنگ پاش، ربات های چسب زنی و… انجام این کارهای روتین را به عهده دارند و دیگر نیاز به استفاده از نیروی انسانی نیست بلکه ربات ها می توانند آنها را بر عهده بگیرند در عوض کارگر های پیشین با ارتقا سطح دانش خود می توانند به نیروی متخصص پیشتبانی و راه اندازی این تجهیزات باشند.

۳. رباتیک کارخانه هوشمند

ربات ها نیز بخش مهمی از اتوماسیون صنعتی هستند که چندین دهه است در عرصه صنعت مورد استفاده قرار می گیرند و امروز تبدیل به یک بخش و رکن اصلی شده اند. با وجود ربات ها دقت، سرعت و کیفیت در عرصه تولید افزایش یافته و تحولات عظیمی شکل گرفته است.
۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.