چگونه یک موتور القایی به عنوان یک ژنراتور کار می کند؟

موتورهای القایی بر اساس تفاوت بین سرعت روتور و سرعت سنکرون گشتاور تولید می کنند. ولتاژ خط اعمال شده یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند که خطوط شار آن توسط سیم پیچ های روتور قفس سنجاب قطع می شود. هنگامی که آن سیم پیچ ها خطوط شار را قطع می کنند، جریانی القا می شود که یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کند. بنابراین شما دو میدان مغناطیسی دارید که یکدیگر را جذب می کنند. اگر موتور القایی توسط بار تعمیرات اساسی افزایش یابد، اختلاف می تواند به صفر برسد و در نتیجه جریانی در روتور و در نتیجه میدان مغناطیسی در روتور وجود نداشته باشد.بسته به جهت نسبی چرخش بین میدان مغناطیسی دوار استاتور و میدان مغناطیسی القایی روتور، گشتاور می تواند در هر دو جهت باشد. اگر ولتاژ خط اعمال نشود، یک موتور القایی فقط به دلیل مغناطیس باقیمانده مقدار بسیار کمی ولتاژ تولید می کند. اگر سیم پیچ ها کوتاه شوند، ترمز کمی وجود دارد، اما فقط زمانی که شروع به چرخیدن کند.

ترمز احیا کننده تنها زمانی کار می کند که ولتاژ خط روی استاتور وجود داشته باشد. ولتاژ خط و هرتز را می توان با استفاده از VFD تغییر داد، بنابراین میزان ترمز متغیر است. دوشاخه فقط معکوس است: آن هم فقط در صورتی کار می کند که ولتاژ خط روی استاتور وجود داشته باشد. اگر یک موتور القایی در حالت سکون باشد، هیچ چیز آن را نگه نمی دارد. گشتاور ترمز فقط در صورت قطع خطوط شار مغناطیسی در دسترس است. در هر صورت، موتور باید در حال حرکت باشد و ولتاژ AC به استاتور اعمال شود تا هر نوع گشتاوری به دست آید.

 در این زمینه بخوانید: مقاومت ترمز

اصطلاح “ترمز احیا کننده” برای سال ها در مورد موتورهای القایی قفس سنجابی مطرح شده است، اما تا زمان اختراع VFD که دارای “قطعات جلویی احیا کننده” است، نام اشتباهی بود.

ساده ترین شکل ترمزگیری با موتور القایی، «دوشاخه» یا «برگشت دوشاخه» است. در این حالت، شما به سادگی موتور را در حالی که هنوز با سرعت کامل کار می کند، معمولاً فقط برای چند ثانیه به عقب پرتاب می کنید. اگر سیستم قدرت و درایو مکانیکی شما می توانند آن را تحمل کنند، این شکل از ترمز باعث می شود همه چیز متوقف شود.

یک نوع ترمز با سوء استفاده کمتر، “تزریق DC” است که در آن لحظه ای که ولتاژ تغذیه حذف می شود، یک DC ولتاژ پایین به استاتور موتور اعمال می شود. این کار موتور را به آرامی نسبت به وصل کردن متوقف می کند، اما برای کارکرد آن به قطعات بسیار بیشتری در یک سیستم کنترل DOL معمولی نیاز دارد. با این حال، اکنون با برخی از استارترهای نرم که دارای ویژگی «ایست نرم» هستند در دسترس است.

احتمالاً بهترین راه برای متوقف کردن دینامیک موتور القایی این است که آن را با VFD کنترل کنید و سپس به سادگی فرکانس را پایین بیاورید و آن را به آرامی متوقف کنید. نقطه ضعف این سیستم این است که باید راهی برای VFD وجود داشته باشد تا انرژی ترمز را از بین ببرد.

اینورتر یاسکاوا V1000

در یک بار اینرسی کم، زمان کاهش سرعت را می توان به اندازه کافی طولانی تنظیم کرد تا افزایش ولتاژ باس DC VFD را محدود کند. اگر بار اینرسی بیشتری داشته باشد یا زمان کاهش سرعت باید کاهش یابد، می توان مجموعه ای از مقاومت های ترمز را به VFD متصل کرد تا انرژی را هدر داده و افزایش ولتاژ باس DC را محدود کند.

با این حال، اگر مقدار انرژی ترمز مورد نیاز زیاد باشد، VFD باید یا به یک “جلوی احیا کننده” مجهز باشد (یکسو کننده ورودی همچنین می تواند به عنوان یک اینورتر برای تغذیه برق به برق عمل کند) یا می توان یک واحد احیا کننده جداگانه را متصل کرد. به باس DC و بازگشت به منبع تغذیه ۳ فاز به VFD.

۰/۵ (۰ نظر)