پیاده سازی IIoT با PLCهای Omron

در ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که کنترل کننده اتوماسیون ماشین چیست؟یک کنترل‌کننده اتوماسیون ماشین، عملکردهای منطقی مدار الکتریکی سنتی PLC را با عملکردهای کنترل‌کننده حرکت با سرعت بالا ترکیب می‌کند که برای کنترل موقعیت/سرعت/گشتاور بسیار دقیق و سریع لازم است.این تکامل جدید PLC که ما از آن به عنوان کنترل کننده های اتوماسیون ماشین یاد می کنیم، حتی بیشتر به دستگاهی تبدیل شده است که به راحتی با سایر دستگاه های IIoT سازگار می شود.

پیاده سازی IoT و IIoT

ممکن است که کلمه IoT یا اینترنت اشیا را قبلا شنیده باشید اما برایتان سوال باشد که IIoT به چه معناست؟ در واقع IIoT مخفف Industrial Internet of Things هست که به معنی اینترنت اشیا صنعتی می باشد.بیایید با یک بررسی تفاوت های اینترنت اشیا و اینترنت اشیا صنعتی را بررسی کنیم.
اینترنت اشیا به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است اما ممکن است خود ماهم از آن خبر نداشته باشیم اما در حال استفاده کردن از آن باشیم.سیستم ها و دستگاهایی که در منزل و محل کار خود داریم و از طریق اینترنت به ما متصل می شوند از جمله کاربردهای اینترنت اشیا هستند.
بنابراین به این موضوع پی می بریم که IIoT بخشی از IoT است که وظیفه آن کنترل و نظارت بر دستگاه و ماشین آلات صنعتی است. محاسبه و پردازش داده های IIoT یک شرکت می تواند توسط دستگاه ها و تجهیزات خود سیستم باشد و یا به صورت محاسبات ابری انجام شود.

پردازش ابری یا Cloud Computing چیست؟

در هر شبکه ای(چه صنعتی چه غیر صنعتی) لازم است که اطلاعات بر روی یک سروری پردازش شود و یا بر روی آن ذخیره شود. حال اگر این سرور مبتنی بر اینترنت باشد و یا یک فضایی برای ذخیره سازی بر روی اینترنت باشد به آن فضای ابری گفته می شود. روند رو به رشد استفاده و روی آوردن شرکت های بزرگ به این سرویس ها نشان دهنده آینده روشن آنهاست.

کنترل کننده های اتوماسیون ماشین آماده IIoT

شرکت امرن سازنده PLCهای امرن که یکی از پیشتازان دنیای صنعت است مجموعه ای از کنترل کننده های اتوماسیون ماشین آماده IIoT را توسعه داده است.PLC های Omron NX102 و NX701 می توانند از طریق OPC UA (Open Platform Communications Unified Architecture) که یک پروتکل صنعتی باز است، با سرورهای ابری ارتباط برقرار کنند.
شرکت امرن سرورهای OPC UA را برای پی ال سی ها خود به منظور اتصال به پلتفرم های مختلف مانند ویندوز، لینوکس یا اندروید تعبیه کرده است.

PLC با کلاینت داخلی SQL

پی ال سی های NX102 و NX701 امرن در CPU خود از یک کلاینت SQL بهره مند هستند که به سادگی می توانند ارتباط مستقیم با پایگاه داده SQL که یکی از قدرتمند ترین پایگاه های داده دنیاست ارتباط برقرار نمایند.SQL مخفف عبارت Structured Query Language  است که به عنوان زبان استاندارد ANSI برای سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای شناخته می شود.

اشتراک داده ها

Omron Sysmac اطلاعات را برای اشتراک گذاری از پی ال سی های امرن با سه روش زیر انجام می دهد:
– سرویس گیرنده SQL داخلی
– سرور OPC UA
– بلوک های تابع MQTT

پیاده سازی IIoT در عمل

وقتی در مورد داده ها در یک صنعت صحیت می کنیم ابتدا باید بدانیم که منظور از داده چه چیزهایی است؟ اطلاعات فراوانی هستند که می توانند از سطح کارخانه به دست بیایند، مانند کنترل کیفی محصولات، فرایند تولید، تامین مواد، خروج کالا و… که این اطلاعات اهمیت بسیاری دارند.

کاربرد کلود و IIoT

تصور کنید که دو شرکت با هم به صورت مشارکتی یک قطعه را تولید می کنند. شرکت اول با تولید قطعه به کمک یک سیستم ماشین بینایی بررسی می کند که آیا این قطعه کیفیت لازم را دارد یا باید از خط تولید خارج شود، پس از تایید کیفیت یک بارکد بر روی قطعات  درج می شود و سپس اطلاعات در یک فضای ابری ذخیره می شود.

محصولات تولید شده برای شرکت دوم ارسال می شوند و آنها با خواندن اطلاعات از فضای ابری، بر اساس بارکد روی محصول برشکاری لازم را بر روی آنها انجام می دهند.

امیدواریم که به خوبی با مفهوم IIoT و فضای ابری آشنا شده باشید. اگر این مطلب برای شما مفید بود آنرا برای همکاران خود نیز ارسال کنید.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.