مقایسه وای فای و بی سیم صنعتی – تفاوت چیست؟

پس از خواندن این مقاله می توانید به راحتی تفاوت بین یک شبکه بی سیم معمولی که ما در خانه یا محل کار استفاده می کنیم، مانند WiFi و یک شبکه بی سیم صنعتی را متوجه شوید.بنابراین وقتی صحبت از شبکه های بی سیم می شود، می توانیم به دو نوع اصلی شبکه فکر کنیم:
– شبکه های بی سیمی که در خانه یا محل کار استفاده می کنیم مانند وای فای، بلوتوث و ۵G،
– شبکه‌های بی‌سیم صنعتی مانند IIoT یا اینترنت صنعتی اشیا که ما به عنوان مهندسان اتوماسیون، در محیط‌های صنعتی مانند نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌های نفت یا تصفیه‌خانه‌های آب استفاده می‌کنیم.

وای فای در مقابل بی سیم صنعتی

این دو نوع اصلی از شبکه‌های بی‌سیم از نظر مقدار داده‌ای که معمولاً ارسال و دریافت می‌کنند، عمر باتری دستگاه‌های مورد استفاده در این شبکه‌ها و میزان اهمیت قابل اعتماد بودن داده‌ها برای کاربر متفاوت هستند.

۱) حجم داده ها

حجم داده های شبکه بی سیم معمولی

تفاوت اصلی بین یک شبکه بی سیم معمولی در مقایسه با یک شبکه صنعتی، مقدار داده ای است که معمولا بین دستگاه ها ارسال و دریافت می شود.حالا منظور چیست؟ خوب، بیایید WiFi را به عنوان مثالی از یک شبکه بی سیم معمولی در نظر بگیریم. یک شبکه WiFi برای دستگاه هایی طراحی شده است که مقادیر زیادی داده را ارسال و دریافت می کنند.نمونه‌هایی از این حجم زیاد بسته‌های داده، ویدئوهای موجود در اینترنت، تصاویر، صفحات وب و غیره هستند.

شبکه بی سیم در مقابل شبکه صنعتی

در مقابل، یک سیستم بی سیم صنعتی برای دستگاه هایی طراحی شده است که فقط نیاز به ارسال و دریافت مقدار کمی داده دارند.به عنوان مثال، مقدار کمی داده است که یک سنسور فشار گاز در یک فرآیند صنعتی نیاز به ارسال به کنترل کننده دارد. داده های مبادله شده ممکن است به سادگی نام تگ و متغیر فرآیند باشد.این فقط چند کلمه از داده‌ها را نشان می‌دهد که هر چند ثانیه یک‌بار به‌صورت بی‌سیم از یک دستگاه در میدان به یک کنترل‌کننده در اتاق کنترل ارسال می‌شود.بنابراین در یک شبکه بی سیم صنعتی، ما بسته های کوچکی از داده ها را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی در مورد وضعیت یک فرآیند صنعتی ارسال می کنیم.

۲) عمر باتری وای فای در مقابل بی سیم صنعتی

عمر باتری شبکه بی سیم معمولی

از آنجایی که یک شبکه بی سیم معمولی مانند WiFi یا بلوتوث برای ارسال و دریافت مقادیر زیادی داده طراحی شده است، دستگاه هایی که در این شبکه ها استفاده می شوند مانند لپ تاپ یا گوشی های هوشمند باتری زیادی را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی مصرف می کنند.به همین دلیل، بسته به میزان استفاده از دستگاه، باید هر چند ساعت یا چند روز یک بار این دستگاه ها را شارژ کنید. فایل های بزرگتر باعث استفاده بیشتر از باتری دستگاه و نیاز به شارژ بیشتر دستگاه می شود.

مصرف باتری بی سیم صنعتی

اما این با دستگاه هایی که در یک شبکه بی سیم صنعتی استفاده می شوند کاملاً متفاوت است. یک شبکه بی سیم صنعتی برای ارسال و دریافت مقادیر کمی داده طراحی شده است.به همین دلیل، دستگاه هایی که در این شبکه ها استفاده می شوند مانند حسگرهای بی سیم و محرک ها باتری بسیار کمی را در مدت زمان نسبتاً زیادی مصرف می کنند.در نتیجه، این دستگاه های بی سیم صنعتی اغلب می توانند سال ها بدون نیاز به شارژ باتری کار کنند.این یک تفاوت اساسی، از نظر عمر باتری، بین دستگاهی است که در یک شبکه بی سیم معمولی مانند WiFi و دستگاهی که در یک شبکه بی سیم صنعتی مانند IIoT استفاده می شود، استفاده می شود. و این تصادفی نیست! این دستگاه های بی سیم صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که عمر باتری بیشتری داشته باشند. اغلب در مناطقی نصب می شوند که به راحتی قابل دسترسی نیستند. بنابراین، برای مثال، شارژ کردن یا شارژ کردن این دستگاه ها به اندازه یک تلفن هوشمند معمولی کار آسانی نیست.

۳) قابلیت اطمینان وای فای در مقابل بی سیم صنعتی

قابلیت اطمینان یک شبکه بی سیم معمولی

هنگامی که از تلفن هوشمند خود در یک شبکه بی سیم معمولی مانند WiFi استفاده می کنید، مشکلی نیست که هر از گاهی اتصال را قطع کنید.مثلاً در وسط یک تماس ویدیویی هستید و یکی دو ثانیه طرف مقابل را از دست می دهید. می دانم، این می تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما این فقط چیزی است که به صورت دوره ای اتفاق می افتد.

قابلیت اطمینان بی سیم صنعتی

اما وقتی صحبت از یک شبکه بی سیم صنعتی مانند IIoT می شود، این قابل قبول نیست. چرا؟ زیرا در یک شبکه بی سیم صنعتی، قابلیت اطمینان و دقت داده هایی که ارسال و دریافت می شود بسیار حیاتی است.سنسور بی سیمی را که قبلا ذکر کردیم به عنوان مثال در نظر بگیرید. همانطور که گفته شد، این سنسور باید هر چند ثانیه یک بار فشار گاز را ارسال یا گزارش کند تا کنترل کننده از آنچه در این فرآیند می گذرد مطلع شود. درست؟ اکنون، در یک فرآیند صنعتی بزرگ، ما اغلب صدها مورد از این حسگرها را داریم.بر اساس این داده‌های ورودی، کنترل‌کننده‌ای که اغلب می‌تواند یک PLC یا یک DCS باشد، داده‌ها را به یک دستگاه خروجی مانند یک شیر ارسال می‌کند.حال اگر داده هایی که از این سنسور بی سیم ارسال می شود قطع شود، کنترل کننده ای که به عنوان مغز سیستم عمل می کند اثبات نمی شود.با داده های ورودی مورد نیاز برای ارسال یک فرمان خروجی صحیح به دستگاه خروجی مانند شیر، درست است؟کنترلر به داده های ورودی صحیح و سالم نیاز دارد تا بتواند دستور خروجی صحیح و سالم را به دستگاه در خروجی ارسال کند.وقفه در ارتباطات بی سیم، در یک محیط صنعتی استراتژیک مانند یک نیروگاه یا یک پالایشگاه نفت، می تواند منجر به اختلال در فرآیند شود که می تواند منجر به عواقب جدی تری شود.به همین دلیل است که قابلیت اطمینان و دقت داده ها در یک سیستم بی سیم صنعتی بسیار مهم است و در بیشتر موارد، جای کمی برای خطا یا قطع ارتباط داده وجود دارد.

خلاصه

خب! حالا شما مالک آن هستید. برای جمع بندی، سه تفاوت اصلی بین یک شبکه بی سیم معمولی مانند WiFi و یک شبکه بی سیم صنعتی مانند IIoT وجود دارد:
– در یک شبکه بی سیم معمولی، ما معمولا مقادیر زیادی داده مانند فایل های ویدئویی، تصاویر و صفحات وب را ارسال و دریافت می کنیم.
با این حال، در یک شبکه بی سیم صنعتی مانند IIoT، ما معمولاً مقادیر کمی از داده ها مانند فشار گاز یا سطح مایع را در یک فرآیند صنعتی ارسال و دریافت می کنیم.
– دستگاه هایی که در یک شبکه بی سیم معمولی کار می کنند، مانند گوشی های هوشمند، برای پردازش حجم زیادی از داده ها طراحی شده اند و به همین دلیل عمر باتری آنها نسبتاً کوتاه است.
در مقایسه، دستگاه‌هایی که در یک شبکه بی‌سیم صنعتی کار می‌کنند برای پردازش مقادیر کمی از داده‌ها طراحی شده‌اند و به همین دلیل، عمر باتری آن‌ها می‌تواند تا چند سال بدون نیاز به یک بار شارژ باتری طولانی شود.
– در یک شبکه بی سیم معمولی، اشکالی ندارد که داده ها گاهی اوقات قطع شوند.
اما این در یک شبکه بی سیم صنعتی قابل قبول نیست. در اینجا قابلیت اطمینان و دقت داده ها بسیار مهم است.
اکنون، شما درک بسیار خوبی از تفاوت بین یک شبکه بی سیم معمولی و یک شبکه بی سیم صنعتی دارید.
یکی از مطمئن ترین و دقیق ترین پروتکل های بی سیم صنعتی که می توانید از آن برای ساخت شبکه بی سیم صنعتی خود استفاده کنید ISA100 Wireless است.
این پروتکل بی سیم صنعتی توسط انجمن بین المللی اتوماسیون، ISA، که سازمانی مسئول توسعه استانداردها و گواهینامه های صنعت اتوماسیون صنعتی در سراسر جهان است، توسعه و نگهداری می شود.
یکی از مواردی که ما به خصوص در مورد پروتکل ISA100 دوست داریم این است که این پروتکلی است که برای کار با تمام دستگاه های بی سیم از همه سازندگان بزرگ مانند Honeywell، Flowserve، Yokogawa و Spirax-Sarco طراحی شده است.
این به سادگی به این معنی است که وقتی از ISA100 به عنوان شبکه بی‌سیم صنعتی خود استفاده می‌کنید، به یک راه‌حل فروشنده وابسته نیستید و این آزادی را دارید که با طیف وسیعی از تولیدکنندگانی که از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند، بروید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ISA100 به isa100wci.org مراجعه کنید.
۵/۵ (۱ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.