همه چیز درباره درایوهای فرکانسی

در این مقاله به بررسی برخی عبارات مرتبط به درایو های فرکانسی خواهیم پرداخت که دانستن آنها کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. شما اگر به عنوان یک تکنسین فنی می خواهید در زمینه انواع درایوها متبحر شوید لازم است تا با این اصطلاحات و تعاریف آشنا گردید. همچنین این اصطلاحات در منوال بسیاری از درایو ها رایج است. تفاوتی ندارد که بخواهید در زمینه تعمیر اینورتر فعالیت کنید و یا یک تکنسین فنی باشید.

۱- یکسو کننده/مبدل VFD چیست؟

rectifier/converter که به فارسی یکسو کننده/مبدل نامیده می شوند جز سه قسمت اصلی از مدار برق درایو فرکانسی می باشد. این بخش وظیفه تبدیل ولتاژ ac به dc و درنهایت یکسو کردن آن را به عهده دارد.

۲- DC BUS چیست؟

گذرگاه DC و یا DC BUS بخش دیگری از مدار برق در اینورترها می باشد. این بخش از مدار دارای بانک خازن می باشد که ذخیره انرژی الکتریکی به صورت بار الکتریکی را انجام می دهد.

۳- اینورتر VFD چیست؟

در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل به مبحث اینورتر چیست پرداختیم اما در اینجا به موضوع اینورتر درایو فرکانسی می پردازیم. اینورتر نیز مانند دوبخش قبلی، یک قسمت از مدار برق در VFD است. این بخش دارای یک بخش بسیار مهم و اصلی به نام IGBT است که جریان خروجی را به وسیله ولتاژ DC BUS پالسی ایجاد.

۴- IGBT در VFD چیست؟

در مقاله ای با عنوان IGBT چیست به طور کامل به تعریف و تشریح این قطعه مهم در اینوترها پرداختیم. اما در این بخش نیز بطور مختصر به آن می پردازیم. کلمه IGBT مخفف عبارت چهار کلمه ای insulated-gate bipolar transistor می باشد که به معنای ترانزیستور دوقطبی گیت ایزوله می باشد. طریقه کار آن نیز به این شکل است که یک ولتاژ مثبت کوچک بین گیت و نقاط امیتر IGBT اعمال شده و جریان از یک نقطه جمع کننده به یک نقطه امیتر جریان می یابد.

۵- PWM چیست؟

مدولاسیون پهنای باند که به انگلیسی و در منوال ها PWM نامیده می شود روشی موثر و کارامد است که به کمک آن می توان ولتاژ خروجی قابل کنترل و قابل تنظیم از ولتاژ ورودی ثابت یا متغیر را بدست آورد. این فناوری اغلب در اینورترها به منظور ایجاد ولتاژ خروجی ثابت از ۱۱۰ تا ۲۳۰ ولت AC استفاده می گردد.

۶-فرکانس حامل VFD چیست؟

Carrier frequency و یا فرکانس حامل در درایوهایی که برپایه PWM هستند، بر روی جریان خروجی از درایو اثر می گذارد.

۷- گذرگاه مشترک در VFD چیست؟

Common busing به فارسی گذرگاه مشترک، شیوه ای است که می تواند DC BUSهای موجود در درایوهای جداگانه را به یکدیگر متصل نماید.

۸- بریک یونیت چیست؟

ترمز دینامیک یا مقاومت ترمز که شرکت نیرونوین تولید کننده انواع مقاومت با بهترین کیفیت در ایران می باشد، یک بخش بیسیار مهم از یک درایو است که می تواند به صورت داخلی و یا خارجی بر روی درایو تعبیه شود. زمانی که بار درایو به یکبار و به شدت کاهش یابد، خود باعث تولید انرژی بسیار بالایی می شود که اگر به درایو وارد شود می تواند به آن آسیب زیادی وارد کند. از این روی مقاومت های ترمز در کنار درایو می توانند سلامت اینورتر شما را تضمین کنند.

مقاومت ترمز

مقاومت ترمز آلومینیومی

۹- ارت چیست؟

جهت جلوگیری از اتصال بدنه و آسیب دیدگی درایو، اتصالی از درایو به زمین انجام می شود که در صورت به وجود امدن اتصال بدنه، انرژی به زمین منتقل گردد.

۱۰-kVA چیست؟

kVA که مخفف کیلو ولت آمپر است، نمایانگر بیشترین توان خروجی است که درایو می تواند تولید کند.

۱۱- kW/hp

مقداری برای اندازه گیری توان موتور بر اساس اسب بخار می باشد.

۴/۵ (۲ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.