با گسترش و پیشرفت های روز افزون اتوماسیون صنعتی اهمیت استفاده از ماشین بینایی و پردازش تصویر نیز در صنعت افزایش می یابد. زیرا امروزه خودکار شدن فرایند ها و کاهش خطا در خطوط تولید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نیرونوین نیز به عنوان یکی از پیشتازان این صنعت پروژه های متعددی را در این زمینه به انجام رسانده که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. جهت دریافت مشاوره با 02536125 در تماس باشید.

ماشین بینایی و پردازش تصویر در صنعت

در فرایند تولید یکی از مهم ترین عناصر، هوشمند سازی تجهیزات و کنترل خودکار روند تولید است. ماشین بینایی این امکان را فراهم می سازد که با استفاده از تجهیزات صنعتی مراحل تولید را زیر نظر گرفته و محصولات تولید شده را به لحاظ کمی و کیفی کنترل نماید.

کنترل خط تولید به این معناست که اگر محصولی با استاندارهای تعریف شده توسط اپراتور همخوانی نداشت، اجازه خارج شدن از خط تولید را به محصول ندهد. حتی این امکان وجود دارد که تولیدات انجام شده را به صورت درجات کیفی مختلف دسته بندی نماید.

مرجع اتوماسیون صنعتی

مزایای استفاده از ماشین ویژن

علاوه بر موارد ذکر شده از کاربردهای ماشین ویژن و پردازش تصویر در صنعت، مزایای متعدد دیگری وجود دارند که می تواند از هر نظر برای کارنجات صنعتی مقرون به صرفه و کارامد باشند.

1-کاهش هزینه

در صورتی که خطوط تولید توسط نیروهای انسانی کنترل شوند علاوه بر افزایش احتمال خطا توسط اپراتور، لازم است که افراد زیادی در خط تولید به کار گرفته شوند. با استفاده از ماشین ویژن شما قادر خواهید بود تا بدون نیاز به اپراتور و نیروهای انسان خط تولید خود را به صورت خودکار در 24 ساعت شبانه روز کنترل نمایید.

2- افزایش کیفیت محصولات تولیدی

روزانه محصولات قابل توجهی تولید می شوند که به هر دلیلی ممکن است که کیفیت قابل قبول را نداشته باشند. کنترل این محصولات با چشم انسان ممکن است پر خطا باشد و گاهی محصولاتی بدون کیفیت استاندارد تولید شده و به دست مشتریان شما برسد. این خطاها می تواند اعتبار هر شرکتی را تحت الشعاع قرار دهد. با استفاده از بینایی ماشین می توانید اطمینان صد در صدی از کیفیت محصولات تولید شده حاصل نمایید.

3- افزایش سرعت و بهره وری

بر خلاف نیروهای انسانی هیچ ماشینی نیاز به استراحت ندارد. در شرایطی که خط تولید شما توسط بینایی ماشین کنترل شود می توانید از تمام ظرفیت تولید خود در شبانه روز بهره مند گردید.هر قدر که سرعت خط تولیدتان افزایش یابد تاثیری در عملکرد ماشین نخواهد داشت. با بینایی ماشین می توانید در کسری از ثانیه پردازش های متعددی را انجام دهید.

پروژه ماشین بینایی

کاربرد های ماشین بینایی در صنعت

با توضیحات عنوان شده دیگر ضرورت استفاده از ماشین بینایی بر هیچکس پوشیده نیست. با این حال می توان برخی از کاربردهای این فناوری را به شرح زیر نام برد:

  • بازرسی بسته‌بندی و کنترل کیفی محصولات تولید شده
  • بارکدخوانی محصولات و درج سیستم اطلاعات
  • مونتاژ قطعات و محصولات خط تولید
  • کاهش عیوب محصول با کنترل تمام مراحل تولید تا بسته بندی
  • بازرسی سه‌بعدی قطعات و کالا
  • بالا بردن امنیت و جلوگیری از خطرات احتمالی
  • ره‌گیری محصول
  • خواندن متون درج شده بر روی کالا و حتی جدا سازی برخی محصولات با متن خاص(OCR)
  • هوش مصنوعی

البته در مقاله ای به طور کامل در مورد کاربردهای پردازش تصویر صحبت کردیم که می توانید آنرا مطالعه بفرمایید.

انجام پروژه ماشین بینایی و پردازش تصویر

در شرکت نیرونوین پروژه های متعددی از جمله کنترل کیفی خط تولید درب بطری، پروژه رهگیری بارکد محصولات، کنترل سطح مایعات در صنایع نوشیدنی، کنترل خطوط تولید صنایع خودرویی، کنترل خطوط تولید دارو و موارد متعدد دیگری به انجام رسیده است.

جهت دریافت مشاوره کامل و هر گونه توضیحات و راهنمایی کامل می توانید با کارشناسان شرکت به شماره 02536125 در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0/5 (0 نظر)