فن برای سیستم های انتقال پنوماتیک

حمل و نقل پنوماتیکی روشی است که به طور فزاینده ای در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که شامل جابجایی مواد مختلف از یک مکان به مکان دیگر با استفاده از سیالی است که می تواند هوا یا هر چیز دیگر باشد. این حرکت توسط اختلاف فشاری که می تواند ایجاد شود، به عنوان مثال توسط یک فن ایجاد می شود.

در بسیاری از صنایع، نه تنها انتقال مواد خام از انبار به نقطه ای که تبدیل به محصول می شود، بلکه ضایعاتی که پس از فرآیند تولید باقی می مانند نیز ضروری است. فن ها به دلیل سهولت و هزینه نصب در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل، برای این نوع کاربردها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این واحدها باید ویژگی های خاصی داشته باشند تا بتوانند کار خود را انجام دهند، زیرا باید تحت شرایط خاص کار کنند.

آیا فن معمولی برای حمل و نقل پنوماتیک مفید است؟

ابتدا لازم است ویژگی های مورد نیاز یک فن برای حمل و نقل پنوماتیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، در این مورد یکی از اصلی ترین آنها این است که آنها باید ظرفیت تحمل فشارهای بالا را داشته باشند، بدون این کار، حمل و نقل چیزی دشوار خواهد بود.

اما وقتی در مورد فشار بالا صحبت می کنیم منظور تعداد زیادی میلی متر از ستون آب است که می تواند تحمل کند. فشار متوسط ​​در یک فن سانتریفیوژ استاندارد می تواند حدود ۷۶.۲ میلی متر cda (3 در cda) باشد، و در مورد فن حمل و نقل پنوماتیک می تواند به راحتی از این مقدار فراتر رود و تا ۲۰۰۰ میلی متر در cda (80 اینچ cda) برسد.

با توجه به موارد فوق، به طور سازنده یک فن فشار قوی نیاز به ساختاری بسیار مقاوم و تقویت شده دارد، زیرا در غیر این صورت قادر به پشتیبانی از آن نخواهد بود. در مورد قدرت هم همین اتفاق می افتد، موتورهای مورد نیاز برای تجهیزات فشار قوی معمولاً بزرگ هستند، یعنی قدرت بالایی دارند که به آن نیاز دارند تا فن کار خود را انجام دهد. بنابراین، یک فن معمولی جایی در این نوع برنامه ها نخواهد داشت.

هر روتوری برای حمل و نقل پنوماتیکی مناسب است؟

روتور نقش بسیار مهمی در یک فن دارد، مانند قلب تجهیزات است و در این صورت این قطعات باید دارای طراحی خاصی باشند که امکان انتقال مواد را بدون درهم‌تنیدگی، چسبیدن و یا ماندن آنها در فن فراهم کند. تیغه های مستقیم به طور گسترده ای در این کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا با صاف و هم تراز بودن تیغه ها به شعاع، از مشکلات ذکر شده جلوگیری می کنند. این نوع روتور معمولاً استفاده نمی شود، فقط برای کاربردهای صنعتی است، زیرا آنها دارای نویز هستند و تجهیزات سنگینی هستند که مخصوص کارهای صنعتی طراحی شده اند.

آزمایش و عیب یابی الکتروموتور ها

روتور شعاعی

آیا می توانم نوسازی در ساعت را برای محاسبه نرخ جریان در یک حمل و نقل پنوماتیک اعمال کنم؟
نه واقعاً، محاسبه کمی پیچیده‌تر است، نوسازی/ساعت برای یک سیستم تهویه عمومی استفاده می‌شود، در این مورد این یک سیستم پیچیده‌تر است که نیاز به تحلیل متفاوتی دارد. در برخی از راهنماها و متون می توانید جداول حاوی اطلاعات سرعت حمل و نقل و همچنین میانگین وزن در هر حجم را بیابید که هنگام محاسبه بسیار مفید هستند. به عنوان مثال، در یکی از دفترچه های راهنمای S&P نمودار جالبی از سرعت و حجم حمل و نقل مواد وجود دارد.

به همین ترتیب، برای محاسبه خوب جریان، داشتن آگاهی از خود فرآیند، دانستن نوع ماده مورد انتقال، کمیت، چگالی و زمانی که همه این کارها در آن انجام می شود، ضروری است.

 

۵/۵ (۱ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *