سه گرایش فنی در تولید صنعتی

تحولات صنعتی دائما در حال انجام است و هر روز یک فناوری جدید به دنیای صنعت اضافه می شود. در این مقاله به دستاورد های انقلاب صنعتی چهارم که در حال رخ دادن است خواهیم پرداخت.

گسترش اینترنت اشیا

یکی از بدیهی ترین بخش های یک اتوماسیون، اینترنت اشیا است که دنبال کنندگان آن در کاربردهای متفاوت دائما در حال افزایش است و در برخی صنایع تبدیل به یک عنصر اصلی شده که وظیفه هدایت از صنایع را دارد. به نوعی می توان گفت که IoT در شرایط حساس می تواند تصمیم گیری های دقیق و لازم را اتخاذ کند که همین امر می تواند منجر به کاهش هزینه ها، افزایش ایمنی و کارایی یک سیستم در کارخانجات صنعتی شود.

علیرغم پیشرفت ها و کاربردهای فراوان اینترنت اشیا، همچنان راه برای توسعه این فناوری بسیار زیاد است. در ابتدای شکل گیری این فناوری تمایل کارخانه داران به استفاده از اینترنت اشیا چندان زیاد نبود اما به مرور زمان این تمایل یافت تاجایی که پیش بینی می شود بازار اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۵۲۰ میلیارد دلار افزایش یابد. تمایل کارخانه داران امریکای شمالی و پیشرفت های بسیار در تجارت افزایش یافته و نشان دهنده آینده درخشان این تکنولوژی است.
گرچه کرونا برروی اقتصاد جهانی تاثیرات بسیار منفی و مخربی را داشت اما باعث شد تا بنا به دلایل بهداشتی و رعایت پروتکل ها تمایل کارخانه داران و تولید کنندگان به استافده از اینترنت اشیا افزایش یابد، زیرا دیگر بدون نیاز به حضور فیزیکی می توانستند تجهیزات و دستگاه های خود را کنترل نمایند. البته این تنها یکی از کاربردهای مهم اینترنت اشیاست و جنبه های مثبت بسیار دیگری را نیز می توان برای این فناوری نام برد.

۲. چاپ سه بعدی

یکی دیگر از فناوری های در حال گسترش چاپ سه بعدی است که به یک جز مهم در انجام فرایند ها تبدیل شده است. در مواردی که نیاز به نمونه سازی و شبیه سازی وجود دارد و یا لازم است تا این فرایند چندین مرتبه انجام شود می توان فرایند ها را حتی در صورت نیاز به تکرار مداوم، با دستگاه های چاپ سه بعدی انجام داد.
البته این تنها قابلیت پرینترهای سه بعدی نیست بلکه آنها می توانند تولید محصولاتی را که نیازمند قالب هستند را نیز انجام دهند و با استفاده از الگوهای طراحی شده کامپویتری آنها را به تولیدات انبوه برسانند. در شیوه های سنتی و پیشین لازم بود تا ابتدا طراحی مدل انجام شود و سپس ساخت قالب انجام شود و در مرحله بعد یک نیروی کارآزموده با دستگاه کار کند. اما اکنون به کمک این تکنولوژی تمام این مراحل می تواند به سادگی و تنها در زمان بسیار کوتاهی انجام شود بدون آنکه نیاز به طی کردن پروسه های سخت و پیچیده باشد.

۳. دنیای پس از کووید-۱۹

البته که انجام برنامه ریزی پس از اتفاقات شوک بر انگیز کرونا به خودی خود یک تکنولوژی محسوب نمی شود اما در واقع خود به بستری مناسب برای تقویت و به روز رسانی تجهیزات در دنیای صنعت شده است. افرادی که در زمان کرونا با مشکلات شدیدی مواجه شدند شاید بیش از افراد دیگر نیازمند مدرن سازی تجیزات خود باشند و نگران از تجربه اتفاقات مشابه که می تواند به وسیله هر مشکل دیگری رخ دهد.
۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.