سرو موتور و سرو درایو یاسکاوا
در حال حاضر برند های بسیار متعددی در بازار ایران مطرح هستند اما بی شک می توان سرو موتور و سرو درایو یاسکاوا را به عنوان بهترین برند موجود در اتوماسیون صنعتی شناخت.  از ویژگی های بارز سرو های یاسکاوا می توان به دقت بالا ( ۲۴ بیت ) و توان حفاظتی بسیار بالا (IP67) آنها اشاره کرد. شرکت نیرونوین نمایندگی محصولات یاسکاوا در ایران افتخار دارد تمام محصولات این شرکت را با کیفیت اصلی ژاپن و مناسب ترین قیمت بازار ایران به شما صنعتگران و مهندسین گرانقدر عرضه نماید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا خرید سروو های یاسکاوا می توانید با کارشناسان فنی ما به صورت مستقیم در ارتباط باشید.

انواع سرو درایو و سرو موتور یاسکاوا

درباره سرو درایو و سرو موتور های یاسکاوا

سرو موتور های یاسکاوا با داشتن انکودر های ۲۴ بیت از دقیق ترین سرو های جهان می باشند که با استفاده از فانکشن ها (توابع) گوناگون ، قابلیت های بسیار زیاد و پارامتر های دقیق می توان آنان را در تمامی عرصه های صنعتی (تولید ، آزمایشگاه ، صنایع حساس با فناوری بالا ، نظامی و …) به کار گرفت .سرو های تولیدی سرو های یاسکاوا در حال حاضر Sigma 7  می باشد که با سری قبلی خود (Sigma 5) قابل تطبیق می باشد و فلنچ های آنان نیز همخوانی دارد .

سرو درایو یاسکاوا سیگما 7

 مزایا ی سرو درایو یاسکاوا 

۱.همه ی مدل های آن دارای انکودر های ۲۴ بیت هستند که این موضوع سبب شده است سرو درایو و سرو موتور های یاسکاوا در سطح جهانی بی نظیر باشد.

۲.راندمان سرو موتور های یاسکاوا بسیار بالا می باشد.

۳.گرمای حاصل IGBT  ها به دلیل بهره وری در نوع طراحی ، کمتر می باشد

۴.به دلیل طراحی جدید و از سری های هم توان برند های متفاوت تا ۲۰ درصد کوچک تر می باشد و فضای کمتری را نیاز دارد .

۵.تمامی مدل های آن دارای تقویت کننده ی (amplifier) داخلی می باشند

۶.سرو موتور های یاسکاوا داری درجه ی حفاظتی (در مقابل نفوذ عوامل خارجی) IP67  می باشند به این منظور که در برابر گرد و غبار و غرق شدن در آب (در عمق و زمان محدود ) مقاوم می باشد .

 بستر های ارتباطی سرو درایو یاسکاوا

سرو درایو های یاسکاوا دارای بستر های ارتباطی شبکه (Communication) زیر می باشند:

۱. PROFINET Communication

۲.MECHATROLINK-II Communication

۳.MECHATROLINK-III Communication

۴.EtherCAT (CoE) Communication

 

درباره  یاسکاوا

تجهیزاتی همچون اینورتر یاسکاوا و سیستم های سرو یاسکاوا (سرو درایو و سرو موتور) از محصولات بسیار ممتاز شرکت یاسکاوا در سطح جهانی می باشد که در تمامی صنایع پیشرفته و عمومی در حال استفاده هستند .. این شرکت با سابقه ی بیشتر از ۱۰۰ سال در تمامی عرصه های صنعتی ، شرکتی صاحب نام در تمامی زمینه های اتوماسیون صنعتی از جمله سیستم های سرو و موشن (Motion) می باشد.سرو موتور های یاسکاوا جز جدا نشدنی از سیستم های موشن و صنایع هوشمند می باشند که به تعداد ۲۰ میلیون عدد در تمامی دنیا نصب شده و در حوزه های CNC ، رباتیک ، صنایع حساس و … در حال فعالیت هستند.

نمایندگی سرو درایو یاسکاوا

فروش سرو درایو و سرو موتور یاسکاوا

شرکت نیرو نوین نماینده یاسکاوا در ایران می باشد، لذا با توجه به این موضوع می توانید محصولات اورژینال یاسکاوا را با کیفیت بالا و کمترین قیمت موجود در بازار دریافت نمایید. جهت خرید سرو درایو و سرو موتور های یاسکاوا می توانید با شماره ۰۲۵۳۶۱۲۵ تماس حاصل بفرمایید و از راهنمایی کارشناسان فروش و فنی ما بهره مند گردید.

فروش سرو درایو و سرو موتور های یاسکاوا

شرکت نیرونوین عرضه کننده برترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی در کشور با کیفیت اصلی می باشد. در این بین می توان به سرو درایو و سرو موتور یاسکاوا اشاره نمود که از دقت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. چنانچه در زمینه خرید و تهیه این تجهیزات نیاز به مشاوره دارید می توانید با کارشناسان فنی و فروش ما به صورت مستقیم از طریق تماس تلفنی و یا ارسال پیام در ارتباط باشید.

نمایندگی سرو درایو یاسکاوا

کاربرد سرو موتور و سرو درایو ها

سرو سیستم ها معمولا در سیستم های حلقه بسته (Closed loop) و همچنین حساس کاربرد دارند و می توانند به کنترل موقعیت ، سرعت و گشتاور بپردازند . سرو سیستم ها شامل سرو موتور و همچنین کنترل کننده ی موتور یا سرو درایو میباشند.
به دلیل قرار داشتن انکودر در سرو موتور و ارسال فیدبک از طریق آن به سرو درایو موجب حرکت بسیار دقیق، بدون خطا و همچنین بدون لختی در جهت ها و زاویه ها با سرعت مشخص شده است .
بعضی از سرو موتور ها دارای ترمز می باشد که به عنوان یک قابلیت در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد. از ترمز ها می توان در مواقعی استفاده نمود که هنگام کار نکردن دستگاه(Stop)، همچنان بار بر روی موتور فشار می آورد (مانند کار در محور عمودی )
سرو سیستم ها در صنعت بسیار پر کاربرد بوده که بخشی از آن ها به شرح زیر است:
۱.در ماشین آلات نساجی
۲.ماشین آلات چاپ
۳.دستگاه های تزریق پلاستیک
۴.برای دستگاه های پزشکی
۵.استفاده در دستگاه های CNC فلزات، چوب، طلا
۶. قابل استفاده در ماشین آلات و دستگاه های تولید قطعات الکترونیکی
۷.پرینتر های ۳ بعدی
و …

سرو موتور چیست؟

سرو موتور یک نوع موتور است که می تواند یک قطعه مکانیکی را با دقت بسیار بالایی به گردش در آورد. این نوع از موتور ها قابلیت آن را دارند که قطعات را با دقت بالا ، در زوایا و با سرعت دلخواه به گردش در آورند. حال می توان از نوع خطی یا گردشی آن استفاده نمود.
برای کنترل یک سرو موتور به سرو درایو نیاز است که دستورات را به شکل ولتاژ و جریان به سرو موتور اعمال کند.

یک سرو موتور  به واسطه ارتباط با یک انکودر از دقت بسیار بالایی برخوردار می باشد به این معنا که وجود انکودر یک سیستم حلقه بسته ایجاد کرده که در هر لحظه موقعیت شفت موتور را به سرو درایو به صورت پالس گزارش می دهد. در سرو موتور ها یک شفت خروجی قرار دارد که یک سر این شفت از موتور بیرون آمده و برای جفت شدن با بار استفاده میشود تا توان الکتریکی را به صورت توان مکانیکی تحویل دهد و آن سر دیگر شفت درون موتور قرار دارد که با انکودر و ترمز(برای سرو موتور های دارای ترمز) جفت شده است و ما می توانیم با تنظیمات لازم از آنها بهره ببریم.
لازم به ذکر است که شماری از سرو سیستم ها (سرو موتور و سرو درایو) دارای قابلیت Fully-Closed Loop می باشند که این قابلیت سبب می شود خطای سیستم بسیار نزدیک به صفر باشد و سرو موتور دقت حرکت خود را به اوج برساند.

نمایندگی سرو درایو یاسکاوا

انواع سرو موتور

سرو موتورها می توانند با توجه به عملکرد و کاربردشان در چند دسته متفاوت قرار بگیرند. در این میان دو نوع از مهم ترین آن ها  سرو موتور AC و سرو موتور DC می باشد. در ادامه به تشریح این دو مدل می پردازیم.

۱. سرو موتورهای AC ( جریان متناوب)

سرو موتورهای جریان متناوب (AC) موتورهایی هستند با جریان متناوب که شامل یک انکودر می باشند. همچنین با استفاده از کنترلرها قابلیت Close-loop (موقعیت سنجی دقیق موتور) را فراهم می کنند. در نتیجه این موتورها می توانند با دقت بسیار بالایی موقعیت دهی گردند. از این رو این دسته از موتور ها می توانند با توجه به نیاز و کارایی مورد نظر بسیار دقیق کنترل گردند.

سرو موتور یاسکاوا

۲. سرو موتورهای DC (جریان مستقیم )

مبنای کار کلی موتور های DC مشابه به سایر موتور های الکترومغناطیسی است. اما به لحاظ ساختار، طراحی و کارایی تفاوت های وجود دارد. روتورهای این نوع از موتور های به لحاظ اندازه و قطر با سایر موتور ها متفاوت است. طول روتورهای آن ها بلند و قطر آن ها کمتر است.

کاربرد سرو موتور

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم سروموتورها می توانند در صنایع و تجهیزات متعددی مورد استفاده قرار بگیرند. در اینجا به کاربرد برخی از این موارد به صورت کلی اشاره می کنیم.

  1. رباتیک: بازوهای ربات  برای جا به جایی به موتور نیاز دارند. البته موتوری با دقت بسیار بالا. در این موارد سروموتورها نقش بسیار کلیدی ای را ایفا می کنند.
  2. پنل های خورشیدی: پنل ها برای اینکه بتوانند کارایی بیشتری داشته باشند می بایست که سطح آنها همیشه به سمت خورشید باشد. سنسور های متصل به پنل جهت خورشید را تشخیص داده و فرمان لازم را جهت چرخش بسیار دقیق به موتور می دهند.
  3. دستگاه های CNC، اوپتیک و لیزر
  4. ماشین آلات تولید فنر
  5. صنایع نساجی
  6. صنایع چاپ و نشر
  7. سینما های ۳ بعدی

اگر بخواهیم به کاربرد های این موتورهای دقیق و هوشمند اشاره کنیم شاید بتوان بیش از صدها مورد را نام برد. به طور کلی در تمامی مصارف صنعتی چند محور و همچنین هرگاه و هرجا که نیاز به دقت بالا باشد بدون شک حضور و وجود سروموتورها ضروری و الزامیست.

سرو درایو چیست ؟

به صورت علمی به درایو هایی که به سرو موتور فرمان حرکت های دقیق را می دهند سرو پَک (SERVOPACK)  گفته می شود که در ایران این وسیله به سرو درایو مرسوم است.

وظیفه ی سرو درایو محاسبه ی دقیق ورودی پالس های انکودر در فاز های مختلف می باشد همچنین با در نظر گرفتن فرمان هایی که در هر زمان اعمال می شوند و تنظیماتی که در پارامتر های سرو مشخص شده اند (مانند تنظیمات مربوط به گیربکس الکتریکی و…) که به اعمال ولتاژ و جریان دقیق برای حرکت با زاویه یا جهت مشخص ، منجر میشود .

تقسیم سیستم های سرو از لحاظ نوع حرکت

انواع سرو سیستم از لحاظ نوع حرکت به دو نوع تبدیل می شوند :

  1. سرو سیستم های خطی :

این نوع سیستم ها دارای موتور های خاصی هستن که فقط در جهت محور x حرکت می کنند (حرکت در تک محور) و برای این نوع سرو موتور ها فقط باید از سرو درایو خطی استفاده نمود و نمی توان از سرو درایو های گردشی استفاده نمود .

  1. سرو سیستم های چرخشی

این نوع از سیستم های سرو جهت حرکت های دورانی استفاده می شوند (باید به این موضوع توجه داشت که برای سرو موتور های چرخشی باید از سرو درایو های مربوطه استفاده نمود) .
سیستم های چرخشی به دو نوع Rotary و Direct Drive تقسیم می شود. لازم به ذکر است که سرو درایو آنان با هم یکسان بوده و فقط در طراحی سرو موتور متفاوت است (همچنین در نوع عملکرد سرو موتور یکسان هستند ولی هر دوی آنان با سرو موتور های خطی تفاوت بنیادین دارند ).
تنها تفاوت سرو موتور های Rotary و Direct Drive در نحوه ی انتقال توان مکانیکی آنان می باشد ، به این صورت که در نوع Rotary سرو موتور دارای شفت بوده و با بار جفت می شود ولی در نوع    Direct Drive شفت وجود ندارد و دارای حفره است که شفت بار (Load) با آن جفت می شود.

خرید سرو درایو یاسکاوا

شرکت نیرو نوین نماینده یاسکاوا در ایران می باشد، لذا با توجه به این مهم می توانید محصولات اورژینال را با کیفیت بالا و کمترین قیمت موجود در بازار دریافت نمایید. شماره تماس ۰۲۵۳۶۱۲۵

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵/۵ (۱ نظر)