سیستم بینایی ماشین را به شکل کامل در این پست تشریح کردیم. اما حال قصد داریم تا به صورت تخصصی درباره کاربرد این تکنولوژی در صنعت بپردازیم.بینایی ماشین در صنایع پزشکی و داروسازی در سراسر جهان و حتی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. نمونه هایی از این کاربردها را می توان در خطوط مختلف تولید دارو ملاحظه کرد.

بینایی ماشین در صنایع داروسازی

در صنایع پزشکی و داروسازی با توجه به اهمیت و حساست خطوط تولید امکان حضور نیروی انسانی در اتاق های ایزوله وجود ندارد. در این شرایط تنها لازم است که از ربات های صنعتی و بینایی ماشین استفاده گردد.

تجهیزات بینایی ماشین می توانند از لحظه تولید تا لحظه بسته بندی و خروج دارو از شرکت را کنترل نمایند.

ماشین بینایی در صنعت دارو

موارد متعددی از کاربرد ماشین بینایی در داروسازی وجود دارد که می توان آنها را به دو دسته کلی دارو های مایع نظیر شربت ها و داروهای جامد نظیر قرص و کپسول دسته بندی کرد. این دو دسته شامل موارد زیر می باشند.

  • ماشین بینایی در خط تولید کپسول

۱- بررسی پر بودن کامل ورق کپسول و چینش صحیح

در هنگام چیدن تک تک کپسول ها و یا قرص ها در ورق ممکن است به خطا یک ورق به شکل کامل پر نگردد. و یا حتی بعضا ممکن است که ورق کاملا خالی بسته بندی شود. در این شرایط وجود ماشین بینایی در سیستم بسیار ضروری است. زیر سیستم به راحتی ورق خالی را تشخیص داده و آن را از خط خارج می کند.

مورد دیگری که می توان نام برد این است که کپسول های دو رنگ جهت زیبایی بیشتر لازم است که به صورت مرتب در ورق قرار بگیرند. بدان معنا که اگر مثلا کپسول و آبی و سفید است، قسمت آبی رنگ کپسول در تمام خانه های ورق رو به بالا باشد.

ماشین بینایی در صنایع پزشکی

نمونه ای از حالت غیر قابل قبول از لحاظ چیدمان

۲- تشخیص نوع بسته بندی و پر بودن کامل جعبه

پس از چیده شدن کپسول ها داخل ورق ها وارد مرحله بعدی می شوند تا ورق ها به تعداد معینی داخل بسته های بزرگتری قرار بگیرند. ماشین ویژن تعداد ورق های داخل جعبه را نیز کنترل کرده و همچنین شکل صحیح چیدمان آنها داخل جعبه را نیز کنترل میکند.

3- خواندن و ثبت بارکد و تشخیص صحت چاپ لیبل

بر روی بسیاری از محصولات پس از تولید یک لیبل بارکد جهت رهگیری درج می شود. ماشین ویژن می تواند این بارکد را خوانده و در سیستم درج کند و یا حتی با اطلاعات در سیستم مقایسه کند.

سیستم رهگیری دارو

4-بررسی صحت اطلاعات روی بسته

با استفاده از ماشین بینایی می توانید صحت اطلاعات درج شده را نیز کنترل نمایید. صحت اطلاعاتی مانند تاریخ و قیمت را با اطلاعات درج شده در سیستم بررسی می کند و پس مورد تایید بودن اطلاعات اجازه خروج دارو را صادر می کند.

  • ماشین بینایی در خط تولید شربت

1-بررسی پر بودن شیشه دارو

در مواردی که شیشه دارو به شکل کامل پر نگردد سیستم بینایی ماشین این مورد را خطا تشخیص داده و از ورود شیشه نیمه پر و یا خالی به بخش بسته بندی جلو گیری می نماید.

2- سلامت درب شیشه دارو

یکی دیگر از خطاهای ممکن، بسته نشده درب شیشه به شکل صحیح است که می تواند موجب فساد دارو گردد. سیستم ماشین بینایی قادر است هرگونه ایراد در قسمت درب و پلمپ را نیز تشخیص داده و از خط خارج کند.

3- چک کردن بسته بندی

با سیستم ویژن می توان از پر بودن کامل جعبه ها مطمئن شد تا هیچ جعبه ای به صورت ناقص پک نگردد.

راه اندازی سیستم ویژن

نیرونوین با انجام پروژهای متعدد ماشین بینایی در صنایع دارو و پزشکی این اطمینان خاطر را به شما می دهد که برای هر مشکل شما در این زمینه راه حلی منطقی را ارائه کند. جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 02536125 در ارتباط باشید.

0/5 (0 نظر)